Plata pentru principalele beneficii de asistenţă socială a depăşit 1,1 miliarde lei

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Suma plătită în contul principalelor beneficii de asistenţă socială s-a ridicat, în septembrie 2019, la 1,117 miliarde de lei, din care 1,07 miliarde lei pentru drepturi curente şi circa 48 milioane de lei pentru alte plăţi, conform statisticilor Agenţiei Naţionale pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (ANPIS). 

Cea mai mare sumă a fost plătită pentru alocaţia de stat pentru copii, respectiv 586,9 milioane de lei, pentru 3.515.649 beneficiari. La aceasta s-au adăugat suma de 22,5 milioane de lei reprezentând alte plăţi (restanţe, reluări la plată, plăţi neachitate, corecţii etc.).

Câştigul salarial mediu nominal net a scăzut. Datele INS

De indemnizaţia pentru creşterea copilului au beneficiat 177.117 de persoane, suma plătită fiind de 354,5 milioane de lei drepturi curente şi 22,4 milioane de lei alte plăţi, iar stimulentul de inserţie pentru creşterea copilului a ajuns la 92.119 beneficiari, fiind plătite 57,146 milioane de lei drepturi curente şi 2,177 milioane de lei alte plăţi.

Suma achitată în contul alocaţiei pentru susţinerea familiei a fost de 27,68 milioane de lei drepturi curente şi 562.000 lei alte plăţi, pentru 167.792 beneficiari, iar cea pentru ajutor social (venit minim garantat) de 43,53 milioane de lei drepturi curente şi 285.148 lei alte plăţi, pentru 166.146 beneficiari, potrivit Agerpres. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

e-Factura / Foto: Freepik
Cadastru / Foto: Freepik
Lei / sursa foto: Freepik.com
Metrorex va elibera carduri contactless
Iliea Bolojan
Magistrati / Foto: Freepik
Alexandru Nazare
IMM România cere sprijin din partea Guvernului / Foto: Freepik
Larry Ellison, CEO-ul Oracle
Bitcoin / Foto: Freepik
Nasdaq

Prăbușire la bursă: Nvidia și Palantir, lovite de panica AI

Bursa americană este zdruncinată de avertismente privind...

Livrator / Foto: Freepik
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Freepik.com
Loto
foto: pexels.com
Unii bugetari riscă să piardă bani

Bugetarii, în alertă: restructurările bat la ușă

Ministerul Muncii a pus în deszbatere publică o...

Foto: Reuters
Factura. Freepik.com
Executare silită / Foto: Freepik
Grup de polițiști
Bani / Foto: DCBusiness
Ferma. Foto: Pexels.com
Foto: AI Freepik.com
Modificarea PNRR
Fiecare poate verifica personal câți bani are acumulați

pixel