Poluare. Costel Alexe cere pe Facebook demisia șefului Gărzii de Mediu

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Costel Alexe
Costel Alexe
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Costel Alexe, a solicitat miercuri Gărzii Naţionale de Mediu schimbarea din funcţie a comisarului şef de pe Bucureşti, în urma informaţiilor apărute în spaţiul public şi a unei implicări "nu tocmai eficiente" a instituţiei în ceea ce înseamnă monitorizarea problemelor de mediu.

"După cum ştiţi foarte bine, în momentul de faţă, comisarii Gărzii de Mediu din Bucureşti şi din judeţele vecine au o amplă campanie de control la toţi operatorii economici din Bucureşti şi Ilfov pe procesele de ardere şi emiterea în atmosferă a diverşilor poluanţi care afectează calitatea aerului din Bucureşti. În urma informaţiilor apărute în spaţiul public şi a unei implicări nu tocmai eficiente a Gărzii de Mediu Bucureşti în ceea ce înseamnă monitorizarea problemelor de mediu cu care se confruntă Capitala, am solicitat astăzi comisarului general de la Garda Naţională de Mediu schimbarea din funcţie a comisarului şef de pe Bucureşti de la Garda de Mediu", a declarat Costel Alexe, într-o conferinţă de presă.

În prezent, funcţia de comisar şef al Gărzii de Mediu Bucureşti este ocupată de Viorel Glăman.

Poluare. Sute de tone de deșeuri, aruncate în Argeș sau îngropate în balastiere

În urmă cu două zile, ministrul de resort a solicitat şi demisia conducerii Agenţiei pentru Protecţia Mediului (APM) Bucureşti, afirmând, în acest context, că "nu este firesc ca cei din conducerea ministerului, când avem astfel de depăşiri (a indicilor de poluare, n.r.), să afle de pe Facebook".

Pe acest subiect, Costel Alexe a menţionat că "în momentul de faţă, secretarul de stat (din Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor, n.r.) are discuţii cu doamna director (a Agenţiei pentru Protecţia Mediului Bucureşti, n.r.) şi sunt convins că va înţelege, fiind funcţionar public, să facă un pas înapoi". "Ştiţi că astăzi legea nu permite unui ministru să dea afară un funcţionar public", a afirmat oficialul.

Funcţia de director general a APM Bucureşti este deţinută de către Simona Aldea. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Declarația unică - Foto ilustrativ
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Florin Jianu
Vaci. Foto: Pexels.com
Schimb valutar. Freepik.com
Contor de gaze / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Carrefour Baneasa, închis de ANPC / Foto: Crișan Andreescu
Bani. Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR

ROBOR, în scădere. Veşti bune pentru românii cu credite

Veste bună de la BNR pentru românii care au credite...

Cosmin Marinescu

Cosmin Marinescu (BNR): Prețul banilor nu este rata dobânzii

"Prețul banilor nu este rata dobânzii", subliniază,...

Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik
Toyota. Foto: Pexels.com
Finante. Freepik.com
Hidroelectrica
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Alexandru Nazare
Foto: Freepik.com

Zboruri suspendate la Berlin, din cauza poleiului

Aeroportul internaţional Berlin-Brandenburg va rămâne...

Foto: Pexels
Foto: Freepik.com
Ședință de guvern
Nicusor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Ilie Bolojan a anunțat cum vrea să repornească economia

Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...


pixel