Termen limită pentru contribuția de asigurări sociale, decembrie 2025
Persoanele asigurate în baza...
Toți indicii principali în teritoriu negativ
La doar 35 de minute de la deschiderea ședinței de tranzacționare, toți indicii BVB consemnau scăderi, semnalând o zi dificilă pentru investitori. Indicele BET, care reflectă dinamica celor mai lichide 20 de companii listate, s-a depreciat cu 1,40%, iar indicele BET-Plus, ce include 43 dintre cele mai tranzacționate acțiuni, a scăzut cu 1,45%.
Nici indicele BET-XT, care reunește 25 de acțiuni blue-chip, nu a fost ocolit de corecții, marcând o pierdere de 1,38%. De asemenea, indicele BET-BK, relevant pentru fondurile de investiții, a înregistrat o scădere de 1,30%.
Scăderi accentuate în sectorul financiar și energetic
Sectorul financiar a fost vizibil afectat, indicele BET-FI, care urmărește evoluția SIF-urilor, raportând un minus de 1,52%. În același timp, BET-NG, indicele dedicat companiilor din energie și utilități, s-a contractat cu 0,87%, semn că nici această zonă nu a fost imună la presiunea vânzărilor.
Piața AeRO, dedicată companiilor în dezvoltare, a resimțit și ea puternic impactul unei dimineți negative: indicele BET AeRO a scăzut cu 2,11%, indicând o tendință negativă accentuată în rândul companiilor emergente.
Câștigători și pierzători
În ciuda climatului pesimist, câteva acțiuni au reușit să înregistreze evoluții pozitive. Cele mai mari creșteri au fost raportate de Erste Group Bank AG (+4,98%), Green Tech International (+2,26%) și Casa de Bucovina – Club de Munte (+0,67%).
La polul opus, printre cele mai afectate titluri s-au numărat Transilvania Investments Alliance, cu o scădere abruptă de 6,48%, urmată de Transilvania Broker de Asigurare (-5,84%) și Ropharma (-5,66%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Persoanele asigurate în baza...
Campioană de un deceniu la...
O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...
Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante
Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.
Piața imobiliară din România...
Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...
Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...
Primăriile pot lua împrumuturi...
Analiza publicată de DCBusiness...
Guvernul clarifică acordarea...
Acțiunile Oracle au scăzut cu...
O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...
Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...
Sistemul energetic românesc...
Leul a avut o evoluție relativ...
Electrificarea liniei ferate...
Dumitru Chisăliță: „Sancțiunile...
Generația Z cumpără cel mai...
Bruxelles pregătește o...
Emailul Netflix care anunță...
Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...