Premierul Poloniei, vizită la Bucureşti. Pe agendă, participarea la un forum economic bilateral şi întrevederi cu Klaus Iohannis şi Nicolae Ciucă

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Foto: Arhiva
Foto: Arhiva
Prim-ministrul Republicii Polone, Mateusz Morawiecki, efectuează, marţi, o vizită în România.

Acesta va participa alături de premierul Nicolae Ciucă la o şedinţă comună a Guvernelor Poloniei şi României, va lua parte la un forum economic bilateral şi se va întâlni cu preşedintele Klaus Iohannis.

În debutul vizitei, potrivit programului anunţat Guvern, premierul polonez şi şeful Executivului de la Bucureşti vor participa la Forumul economic România - Polonia, organizat de Camera de Comerţ şi Industrie a României.

Înaltul oaspete polonez va fi primit, apoi, la Palatul Victoria de omologul său român, în cadrul ceremoniilor fiind programată şi o fotografie de familie a membrilor Guvernelor României şi Republicii Polone.

Va urma o întrevedere în plen a celor două delegaţii guvernamentale.

La finalul reuniunii interguvernamentale, cei doi premieri vor participa la ceremonia de semnare a documentelor bilaterale: un memorandum de înţelegere între Ministerul Sportului şi Turismului din Republica Polonă şi Ministerul Sportului din România şi Declaraţia de cooperare în domeniul protecţiei civile între Ministerul Afacerilor Interne din România, prin Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă, şi Serviciul de Stat al Pompierilor din Polonia.

Evenimentul va fi urmat de o conferinţă de presă susţinută de cei doi premieri. De asemenea, premierul Mateusz Morawiecki va fi primit, la Palatul Cotroceni, de preşedintele Klaus Iohannis. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF / Foto: DCBUsiness

Firmele ar putea scăpa de completarea formularului D300

Agenția Națională de Administrare Fiscală pregătește o...

Inspectori / Foto: Freepik
Kelemen Hunor

UDMR cere Guvernului revenirea asupra taxelor locale

UDMR a anunțat marți că inițiază, la nivel...

Un livrator distribuie pachete / Foto: Freepik
Elon Musk / Foto: Forumul Economic Mondial de la Davos
Centru de date Amazon

Amazon se confruntă cu mari probleme în Europa

Amazon întâmpină mari dificultăți cu deschiderea...

Semnarea acordului Mercosur. Foto: Agerpres
Copii se joacă cu dispozitive electronice / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Un fermier culege roșii într-un solar / Foto: Freepik

Micii fermieri scapă de controale și sancțiuni

Fermierii care exploatează până la 10 hectare şi...

Schimb valutar / Foto: Freepik
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres
Chei auto. Foto: Freepik.com
Finante. Freepik.com
Foto: Pexels
Consiliul Economic și Social
Fermieri / Foto: Freepik
Discutii la Guvern
Resort hotelier
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Lingouri de cupru / Foto: Freepik
Muncitor uzină siderurgică / sursa foto: Freepik.com
Lingouri de argint și aur

pixel