Premiile Nobel, în mâinile Google. Cum domină giganții tehnologiei cercetarea și revoluția AI

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Inteligență artificială / Foto: Freepik
Inteligență artificială / Foto: Freepik
Acordarea în această săptămână a premiilor Nobel pentru chimie și fizică unui număr de pionieri ai inteligenței artificiale afiliați Google a stârnit dezbateri cu privire la dominația marilor companii în domeniul cercetării și la modul în care ar trebui să fie recunoscute descoperirile în domeniul informaticii.

Google a fost în fruntea cercetării în domeniul inteligenței artificiale, dar, în același timp, se confruntă cu presiunea concurențială din partea OpenAI, susținută de Microsoft și cu controale din partea Departamentului de Justiție al Statelor Unite cât și din partea Comisiei Europene.

Miercuri, Demis Hassabis - cofondator al DeepMind, unitatea de inteligență artificială a Google - și colegul său John Jumper au primit premiul Nobel pentru chimie, alături de biochimistul american David Baker, pentru activitatea lor de decodare a structurilor proteinelor.

Fostul cercetător de la Google, Geoffrey Hinton, a primit marți premiul Nobel pentru fizică, alături de omul de știință american John Hopfield, pentru descoperirile din domeniul machine learning care au deschis calea către boom-ul inteligenței artificiale.

 

Reușită discutabilă

Profesorul Dame Wendy Hall, informatician și consilier pe probleme de inteligență artificială la Organizația Națiunilor Unite, a declarat pentru Reuters că, deși munca laureaților a meritat recunoașterea, lipsa unui premiu Nobel pentru matematică sau informatică a schimbat percepția asupra contribuției matematicienilor.

„Comitetul pentru premiul Nobel nu vrea să piardă aceste avansuri ale inteligenței artificiale. „Aș spune că ambele (creații) sunt îndoielnice, dar totuși demne de un premiu Nobel.

Noah Giansiracusa, profesor asociat de matematică la Universitatea Bentley și autor al cărții „How Algorithms Create and Prevent Fake News”, a susținut, de asemenea, că reușita fizicianului de la Google a fost discutabilă.

„Ceea ce a făcut el a fost fenomenal, dar a fost fizică? Nu cred. Chiar dacă există inspirație din fizică, nu dezvoltă o nouă teorie în fizică sau nu rezolvă o problemă de lungă durată în fizică.”

Categoriile de premii Nobel pentru realizări în medicină, fizică, chimie, literatură și pace au fost stabilite în testamentul inventatorului suedez Alfred Nobel, care a murit în 1895. Premiul pentru economie este o adăugare ulterioară, înființată în 1968 de către banca centrală suedeză.

 

Google și SUA, în conflict

Autoritățile de reglementare din Statele Unite ale Americii vor să oblige Google să cedeze părți ale activității sale, precum browserul Chrome și sistemul de operare Android, despre care unii susțin că îi permit să mențină un monopol în domeniul motoarelor de căutare.

Profiturile obținute din poziția sa de lider au permis Google și altor companii Big Tech să devanseze mediul academic tradițional în publicarea de cercetări revoluționare în domeniul inteligenței artificiale.

Hinton însuși și-a exprimat unele regrete cu privire la munca sa de o viață, părăsind Google anul trecut pentru a putea vorbi liber despre pericolele inteligenței artificiale și avertizând că computerele ar putea deveni mai inteligente decât oamenii mult mai repede decât se preconiza.

 

AI, un pericol

Marți, în cadrul unei conferințe de presă, el a declarat: „Mi-aș dori să am un fel de rețetă simplă conform căreia, dacă faci asta, totul va fi bine, dar nu am, în special în ceea ce privește amenințarea provocată de aceste lucruri care preiau controlul”.

Când a părăsit Google în 2023 din cauza preocupărilor sale legate de inteligența artificială, Hinton a declarat că marea companie tech a acționat foarte responsabil.

Pentru unii, premiile Nobel de săptămâna aceasta subliniază cât de greu devine pentru mediul academic tradițional să concureze cu marile companii. Profesorul de matematică Giansiracusa a declarat pentru Reuters că este nevoie de investiții publice mai mari în cercetare.

„O mare parte din Big Tech nu este orientată spre următoarea descoperire în domeniul machine learning, ci spre a face bani prin promovarea chatboților sau prin plasarea de reclame pe internet”, a spus el. „Există loc de inovare, dar metodele sunt foarte neștiințifice”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Bani / Foto: Freepik

Curs BNR. Leul câștigă teren, aurul devine tot mai scump

Banca Națională a României a anunțat cursul monedei...

Prăbușire de proporții / FOTO: Freepik
Goană după aur / FOTO: Freepik

HSBC prezintă trei scenarii favorabile pentru aur

Analiștii HSBC identifică mai multe scenarii în care...

Trilaterală / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Ministrul Muncii

Simona Bucura-Oprescu, anunț despre pensii, la DC NEWS

Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității...

Sisteme Patriot / FOTO: Wikipedia

Polonia cumpără rachete Patriot pentru o sumă uriașă

Polonia se pregătește să încheie un acord cu Statele...

Carne / FOTO: Freepik
Adrian Negrescu
Incendiu la un dealer Tesla din Roma
Cosmin Marinescu
Taxe / Foto: Freepik

Guvernul taie din ”Taxa pe stâlp”. Cine va plăti mai puțin

Guvernul reduce impozitul pe construcții la 0,5% pentru...

Pădure
Rafinărie / Foto: Freepik
Bursa de la Tokio / Foto: Héctor Romero / Flickr
Foto: Freepik.com
Roșiile românești nu apar timpuriu
Foto: Freepik.com
Fosta mină de grafit de la Baia de Fier, județul Gorj
Foto: Freepik.com

Preţul aurului a ajuns, luni, la un nou maxim istoric

Cotaţia aurului a atins un nivel record.

Donald Trump / Foto: Casa Albă
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Tehnologia bateriilor se pregătește de un salt major,...

China, UE / sursa foto: Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Banca Națională a României

pixel