Noi obligații RO e-Factura: ANAF modifică procedura de înregistrare
RO e-Factura obligatoriu:...
Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a declarat că Iranul nu va negocia cu Statele Unite sub amenințare, transmițându-i președintelui Donald Trump să „facă orice vrea”, potrivit presei de stat iraniene, citată marți.
„Este inacceptabil pentru noi ca ei (SUA) să dea ordine și să amenințe. Nici măcar nu voi negocia cu voi. Faceți ce vreți”, a spus Pezeshkian, conform sursei citate.
Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a reafirmat sâmbătă că Teheranul nu va ceda presiunilor pentru a începe negocieri, la doar o zi după ce Trump a declarat că a trimis o scrisoare prin care îndeamnă Iranul să discute un nou acord nuclear.
În timp ce s-a declarat deschis unei înțelegeri cu Teheranul, Trump a reimpus strategia de „presiune maximă” aplicată în primul său mandat, menită să izoleze Iranul de economia globală și să reducă exporturile sale de petrol aproape de zero.
***
Administrația Trump a anulat sâmbătă o scutire care permitea Irakului să plătească Iranului pentru electricitate, ca parte a campaniei de „presiune maximă” a președintelui Donald Trump împotriva Teheranului, a declarat un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat, potrivit Reuters.
Decizia de a lăsa scutirea Irakului să expire „asigură că nu permitem Iranului niciun fel de ușurare economică sau financiară”, a precizat oficialul, subliniind că obiectivul campaniei lui Trump este „de a pune capăt amenințării nucleare iraniene, de a limita programul său de rachete balistice și de a opri sprijinul acordat grupărilor teroriste”.
Trump a reluat politica de „presiune maximă” asupra Iranului la scurt timp după revenirea sa la Casa Albă, în ianuarie. În primul său mandat, el a retras SUA din acordul nuclear cu Iranul, un pact internațional menit să împiedice Teheranul să dezvolte arme nucleare.
Guvernul american a declarat că dorește să izoleze Iranul de economia globală și să elimine veniturile sale din exporturile de petrol pentru a încetini dezvoltarea unui program nuclear iranian.
Iranul neagă că urmărește dezvoltarea de arme nucleare și susține că programul său are scopuri pașnice.
Washingtonul a impus o serie de sancțiuni împotriva Teheranului din cauza programului său nuclear și a sprijinului pentru grupări militante, interzicând efectiv țărilor care fac afaceri cu Iranul să colaboreze și cu SUA.
„Președintele Trump a fost clar: regimul iranian trebuie să renunțe la ambițiile sale nucleare sau să facă față presiunii maxime”, a declarat James Hewitt, purtător de cuvânt al Consiliului Național de Securitate. „Sperăm că regimul va pune interesele poporului său și ale regiunii mai presus de politicile sale destabilizatoare.”
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
RO e-Factura obligatoriu:...
Ratingurile suverane ale...
Undă verde de la Bruxelles:...
Mutările anului 2026 pe piaţa...
GAP-ul de TVA al României va...
Ultimele zile pentru depunerea...
ANAF a demarat un proiect pilot...
Veniturile Rusiei din petrol și...
Curs valutar, 15 ianuarie 2026.
Ministerul Dezvoltării vrea să...
Acordul UE–Mercosur divizează...
Gigantul ultra-fast fashion...
Avocatul specializat în...
IMM România susţine introducerea unui colector unic, a...
Lukoil câștigă timp pentru...
Ce declarații trebuie depuse la...
Alianța petrolieră OPEC+,...
Leul a încheiat ședința de miercuri în ușoară scădere...
Proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței...
Sindicatul Salariaţilor din...
Val de scumpiri în economie:...
Consiliul de Administraţie al TAROM a decis numirea lui...