Prețurile orezului au început să scadă după ce India a reluat exporturile

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Orez / sursa foto: Freepik.com
Orez / sursa foto: Freepik.com
Pentru a reduce inflația, India, cel mai mare producător de orez din lume, a oprit în iulie, anul trecut, exporturile pentru orezul alb non-basmati. Drept urmare, prețurile au explodat. 

Luni, prețurile orezului au scăzut la nivel global după ce India a dat undă verde reluării exporturilor, sporind oferta mondială și ajutând cumpărătorii din Asia și Africa.

India a dat drumul sâmbătă exporturilor de orez alb non-basmati. Acest lucru s-a întâmplat la o zi după ce New Delhi a redus taxa de export pentru orezul fiert la 10%, susținut de o nouă recoltă în perspectivă și de stocuri mai mari în depozitele de stat.

Prețurile mondiale ale orezului au urcat la cel mai ridicat nivel din ultimii 15 ani ca urmare a deciziei Indiei de anul trecut de a interzice exportul de orez alb și de a impune o taxă de 20% la exporturile de orez fiert.

Restricțiile de export impuse anul trecut de India au permis furnizorilor concurenți precum Vietnam, Thailanda, Pakistan și Myanmar să își mărească cota de piață și să obțină prețuri mai mari pe piața mondială.

„Furnizorii din Thailanda, Vietnam și Pakistan răspund acum deciziei Indiei prin scăderea prețurilor de export”, a declarat Himanshu Agarwal, director executiv la Satyam Balajee, un important exportator de orez. „Toată lumea încearcă să rămână competitivă pentru a-și păstra locul pe piață”.

Exportatorii din aceste țări au redus prețurile cu cel puțin 10 dolari pe tonă luni, au declarat unii exportatori.

Filipine, Nigeria, Irak, Senegal, Indonezia și Malaezia sunt printre principalii importatori de orez asiatic.

Cumpărătorii și vânzătorii evaluează potențialul impact al creșterii ofertei de orez indian și, în consecință, prețurile se vor stabili în această săptămână, a declarat Nitin Gupta, vicepreședinte senior al Olam Agri India.

India a reprezentat mai mult de 40% din exporturile mondiale de orez în 2022, un record de 22,2 milioane de tone dintr-un total de 55,4 milioane de tone la nivel global.

Prețurile orezului thailandez au fost cotate luni la 540-550 de dolari, în scădere față de săptămâna trecută, când au fost cotate între 550 și 560 de dolari pe tonă.

Prețurile de export ale orezului din Thailanda ar putea scădea din cauza creșterii ofertei pe piață, dar amploarea scăderii ar depinde de mai mulți factori, inclusiv de aprecierea monedei thailandeze, a declarat Chukiat Opaswong, președintele Asociației exportatorilor de orez din Thailanda.

Prețurile orezului au început să se corecteze, chiar și în Vietnam, dar comercianții avertizează că impactul complet al livrărilor din India nu a fost încă văzut.

„Exportatorii vietnamezi ar trebui să rămână calmi și să evite să reducă prețurile pentru a-și asigura contractele”, a declarat Truong Tan Tai, director executiv al Vinarice Co, un exportator de orez.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Plan cadastral / Foto: Freepik
Napolact
Bogdan Chiritoiu / Foto: Oana Pavelescu
Fusion for Energy (F4E) și centru de cercetare CERN au semnat un acord strategic
Alexandru Nazare
Despădurire / Foto: Freepik
Inflația golește buzunarele românilor / Ilustrație DCBusiness
Dealerii Dacia vor promova noul logo al mărcii de la începutul anului viitor, iar primele mașini care vor primi noua emblemă vor apărea pe străzi din a doua jumătate a anului 2022. 
Bursa de Valori București
Inflatie. Foto: Pexels.com
Documente. Freepik.com
Plata POS. Freepik.com
Unul dintre sediile băncii Unicredit / FOTO: Unsplash

UniCredit, blocată la Roma dar în plin avânt financiar

Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...

Raiffeisen / Foto: Salech Hcelas

Două bănci occidentale fac profituri record în Rusia

După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...

Nimic nu stimulează optimismul investitorilor
Internet. Freepik.com

Rusia anunţă că îşi face propriul Starlink, pe modelul lui Elon Musk

Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...

Dmitri Peskov, umbra președintelui rus
BMW electric
TikTok. Freepik.com
Robert Redford

Ce avere a lăsat în urmă Robert Redford după moartea sa

Robert Redford, actorul și regizorul american care a...

Benzinarie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Bolojan, mesaj de ultimă oră despre tăieri și cheltuieli

Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...

NUntă / Foto: Freepik

Șeful ANAF, precizări despre taxarea darului de nuntă

Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...

Bani
Labubu

pixel