Previziunile dezvoltatorilor imobiliari, pentru 2020

Autor: Olimpia Nicolae
Data publicării:
Previziunile dezvoltatorilor imobiliari
Previziunile dezvoltatorilor imobiliari
Aproximativ 60% dintre dezvoltatorii din România sunt de părere că preţul pe metru pătrat al caselor va creşte cu 10%, în anul ce urmează, conform unui studiu, citat de Agerpress.

De cealaltă parte, aproape 30% dintre respondenți consideră că preţurile vor stagna în 2020, în vreme ce 10% sunt de părere că vor scădea.

Programul ”Prima casă”, modificat. Schimbările adoptate de Senat

Cele mai mari impedimente întâlnite de către dezvoltatorii imobiliari pe piața din România ar fi birocraţia şi lipsa forţei de muncă, urmate îndeaproape de evoluţia imprevizibilă a factorilor externi, precum programul „Prima Casă", finanţarea şi accesibilitatea mijloacelor de transport.

Circa 65% dintre dezvoltatorii imobiliari, care au făcut parte dn studiul menționat, construiesc blocuri, 25% au însă în portofoliu doar proiecte imobiliare de tip case, iar aproximativ 10% dintre aceștia se axează pe ambele tipuri de locuinţe. În plus, peste 60% dintre ansamblurile dezvoltate de aceştia se încadrează în segmentele „premium" şi „middle price".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dosare SAF-T / Foto: Freepik
România, harta regiunilor istorice / Foto: Freepik
Mașini în parcare / Foto: Freepik
Fabrica. Foto: Pexels.com
Bosch
Florin Barbu
Curs valutar. Foto: Freepik.com
Bani. Freepik.com
Grafic / FOTO: Freepik
Christine Lagarde, șefa Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Eoliană / Foto: Freepik
Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Alexandru Nazare / Foto: Facebook
Poștașul vine cu plicul / FOTO: Poșta Română
Sediu Agenției Naționale de Integritate
Reabilitare termică a unui bloc / Foto: Arhivă
ANAF
Black Friday / Foto: Freepik

Cum să nu iei țeapă de Black Friday

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor...

OpenAI
Aptiv, Ineu
Lucrători manevrează o vană de pe o conductă de gaze

Șantierul Naval Mangalia, salvat prin programul SAFE

Statul român are în vedere salvarea șantierului naval de...


pixel