Desenul, publicat la 13 februarie 1930, îl înfăţişează pe personajul creat de artistul belgian Hergé în timpul unui reportaj realizat în Uniunea Sovietică. Tintin este reprezentat confecţionându-şi o elice de avion dintr-un trunchi de copac, în timp ce câinele său, Milou, acoperit de bandaje, îl observă.
Începând cu ianuarie 1929, Hergé publică săptămânal aventurile lui ''Tintin în Uniunea Sovietică'' în Le Petit Vingtieme, supliment destinat copiilor care apărea în fiecare joi împreună cu cotidianul belgian Le Vingtieme Siecle.
În urma succesului obţinut de seria de benzi desenate, Tintin trece de la opt la 16 pagini şi ajunge pe prima pagină a suplimentului la 13 februarie 1930.
Jucării made in România. 15.000 de piese de la Arădeanca
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Elena Cristian, analist DC...
Unul dintre sateliții de internet Starlink ai SpaceX a...
Spania rămâne pe primul loc, în timp ce familiile se...
România rămâne una dintre...
Viorica Dăncilă, fost...
Semnarea acordului comercial...
ANRE își schimbă regulile...
Compania aeriană low-cost Wizz...
Bogdan Hossu, liderul...
Mii de agricultori europeni au...
Noile reglementări pregătite de Comisia Europeană riscă...
Bursa de Valori București (BVB) a închis ședința de joi...
Un investitor influent din New...
Agenția de rating Fitch a...
Banca Centrală Europeană (BCE) a decis, joi, să mențină...
Leul se apreciază față de euro...
Ministrul Energiei: proiectul...
În cursul lunii octombrie 2025...
Amenzi în valoare de aproape 18...
Peste 24 milioane de căutări...
Reducerea consumului în luna...
Accesul românilor la investiții...