Primăriile ne ajută să completăm declarațiile unice. În ce condiții

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Amnistia fiscală poate genera neînțelegeri
Amnistia fiscală poate genera neînțelegeri
Persoanele fizice care obțin venituri independente, dividende sau chirii, etc., pot să ceară ajutor de la primării pentru completarea și depunerea declarației unice (formularul 212), însă numai în anumite condiții.

Potrivit unui act normativ apărut în Monitorul Oficial anul trecut, în perioada cuprinsă între 15 mai – 15 iulie, persoanele fizice pot să ceară ajutorul autorităților locale pentru completarea și depunerea Declarației Unice pentru stabilirea taxelor datorate la stat, dar numai în orașele care n-au o unitate proprie a Fiscului.

Citește și: Codul Fiscal. Cinci măsuri aşteptate de mediul de afaceri. Au intrat deja în vigoare!

„Organul fiscal local în colaborare cu organul fiscal central acordă asistență în vederea completării și/sau depunerii declarației unice privind impunerea veniturilor persoanelor fizice pentru contribuabilii care au domiciliul fiscal în localitatea în care își are sediul organul fiscal local și nu există o unitate teritorială a ANAF. Declarația astfel completată se transmite organului fiscal central competent în administrarea contribuabilului, prin mijloace electronice de transmitere la distanță, fie de contribuabil, fie de organul fiscal local”, se spune în actul normativ.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa / Foto: Freepik
Ferma. Foto: Pexels.com
Foto: Reuters
Wall Street. Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Seminte. Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Donald Trump

Skype, mesajul de adio pentru utilizatori

Aplicaţia de mesagerie Skype va fi închisă, iar...

Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Baraj. Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF)
Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
Freepik.com
Cheile casei
Freepik.com
Foto: Freepik.com

pixel