Val de radieri. Peste 83.000 de firme au dispărut în 2025

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Lacat. Freepik.com
Lacat. Freepik.com
Capitala și marile județe, în fruntea radierilor de firme.

Un număr de 83.232 de firme au fost radiate la nivel naţional în 2025, cu 0,27% mai multe comparativ cu perioada similară din anul anterior, conform statisticilor Oficiului Naţional al Registrului Comerţului (ONRC).

Cele mai multe radieri au fost înregistrate în Municipiul Bucureşti, respectiv 14.763 (număr în creştere cu 13,72% faţă de anul 2024), şi în judeţele Cluj (4.244, -1,07%), Constanţa (3.354, +6,04%), Bihor (3.330, +18,76%), Ilfov (3.200, +21,77%) şi Timiş (3.169, -7,64%).

La polul opus, cele mai puţine radieri au fost consemnate în judeţele Ialomiţa (532, în scădere cu 4,66% faţă de ianuarie - decembrie 2024), Călăraşi (569, -1,39%), Giurgiu (658, +10,22%), Covasna (667, minus 3,19%), Teleorman (670,+1,82%) şi Caraş-Severin (711, -2,20%).

Creşteri semnificative ale numărului de radieri s-au înregistrat în judeţele Ilfov (+21,77%), Bihor (+18,76%) şi Sibiu (+17,88%), în timp ce scăderile cele mai mari au fost raportate în Dâmboviţa (-31,98%), Harghita (- 21,22%) şi Botoşani (-19,58%).

Pe domenii de activitate, numărul cel mai mare de radieri a fost înregistrat în comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, repararea autovehiculelor şi motocicletelor, respectiv 18.554 (-2,85%, raportat la 2024), agricultură, silvicultură şi pescuit (7.596, -14,30%), activităţi profesionale ştiinţifice şi tehnice (6.835, -6,13%), respectiv transport şi depozitare (6.782, -12,32%).

În decembrie 2025, au fost consemnate 8.426 radieri de firme, cele mai multe în Bucureşti (1.293) şi în judeţele Cluj (473), Ilfov şi Constanţa (357 fiecare), Iaşi (323) şi Timiş (315).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Lacat. Freepik.com

Val de radieri. Peste 83.000 de firme au dispărut în 2025

Capitala și marile județe, în fruntea radierilor de...

Ședință de guvern
Gaze / Foto: Freepik
Bursa de Valori Bucuresti / Foto: BVB
Femeie care lucrează la calculator / Foto: Freepik
Foto: REUTERS
ANA - chatbot ANAF
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Ministerul Finanţelor a împrumutat, luni, 2,4 milarde de lei

Nou împrumut uriaş făcut de Ministerul Finanţelor.

Freepik.com

Cine domină piața mezelurilor din România

RisCo.ro a făcut o analiză a cifrei de afaceri a celor...

Paine. Foto: Freepik.com
Casa de pensii / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Bani și aur
Whatsapp / sursa foto: Freepik.com
Inselatorie prin telefon. Foto: Freepik.com

Înşelătorie pe WhatsApp cu false mesaje de la curieri

Continuă campaniile de fraude prin platforme populare...

Hârtii, documente, acte
Grafic. Foto: Freepik.com

Metalul care s-a scumpit cu peste 260% într-un singur an

Creştere spectaculoasă a preţului acestui metal preţios.

Ministerul Finanțelor modifică regulile pentru accize

Noi reguli pentru accizele nearmonizate: Finanțele...

Gaze / Foto: Unsplash
Bursa / sursa foto: Freepik.com / pongpun
Fermieri stau pe o combină agricolă / Foto: Freepik
United States Immigration and Customs Enforcement
Foto: Freepik

10 strategii financiare pentru tineri la început de an

Începutul unui nou an este momentul ideal pentru tineri...

Foto: Pixabay

Societate imprevizibilă, siguranță reală

Trăim într-o perioadă în care sentimentul de siguranță...

Acord comercial Canada - China
Lingou de aur
Agent ICE amenință presa cu arma în timpul evacuării dintr-un hotel unde erau cazați / Foto: Captură video
Ministerul de Finanțe
Dacia Sandero
Saci cu lapte praf

Încă o companie retrage lapte praf de pe piață

Producătorul francez de alimente și băuturi Vitagermine...

Avioane Craiova / Foto: Alex Micsik / Agerpres

pixel