Procurorii vor mandat de arestare pentru moștenitorul SAMSUNG

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Samsung
Samsung
Procurorii sud-coreeni au cerut joi emiterea unui mandat de arestare pentru vice-preşedintele grupului Samsung Electronics, Jay Y. Lee, în cadrul unei investigaţii privind o fuziune controversată a două dintre diviziile grupului Samsung, care a avut loc în anul 2015, transmite Reuters.

În anul 2017, Jay Y. Lee, moştenitorul imperiului Samsung, a fost condamnat la cinci ani de închisoare pentru mită şi delapidare într-un dosar de corupţie în care a fost implicat şi fostul preşedinte sud-coreean Park Geun-hye. Un an mai târziu, Jay Y. Lee a fost eliberat din închisoare în urma unui apel dar în prezent procesul este rejudecat.

NOROC sau GHINION? Superstiții și tradiții pentru armonia în casă

Biroul Procuraturii din Districtul central al Seulului a anunţat joi că vrea să obţină un mandat de arestare pentru Jay Y. Lee, 51 de ani, pe baza suspiciunilor că acesta ar fi fost implicat în manipularea preţului acţiunilor şi tranzacţii ilegale cu prilejul fuziunii din anul 2015 a companiilor Cheil Industries şi Samsung C&T. Această fuziune era un pas crucial pentru un transfer de putere fără probleme către Jay Y. Lee, nepotul fondatorului Samsung.

Jay Y. Lee a fost criticat de mulţi pentru că în mod intenţionat a subevaluat acţiunile Samsung C&T în momentul fuziunii, însă Fondul naţional de pensii din Seul, un acţionar important la Samsung, a votat în favoarea fuziunii, care până la urmă s-a încheiat. Această fuziune l-a ajutat pe Jay Y. Lee să îşi consolideze controlul asupra grupului Samsung.

Procurorii îl acuză pe Lee Jae-Yong că a oferit 43 de miliarde de woni (35 de milioane de euro) unei companii şi mai multor fundaţii înfiinţate de Choi Soon-sil, o veche prietenă a fostului preşedinte sud-coreean Park Geun-hye, în schimbul sprijinul fondului public de pensii pentru un proiect controversat de fuziune a două din filialele Samsung în 2015.

Samsung este de departe cel mai mare conglomerat sud-corean controlat de o familie, aşa numitele "chaebols", care domină cea de a 12-a mare economie a lumii.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dolari și aur / Foto: Freepik
Donald Trump JR
Mașini în parcare / Foto: Unsplash
Miliardarul și invetitorul american Ray Dalio / FOTO: Wikipedia
Donald Trump
Cumpărături ”inteligente” / FOTO: Freepik

Americanii pot face cumpărături direct prin ChatGPT

La o solicitare formulată în limbaj obișnuit, ChatGPT...

Dolari

Dolarul, incapabil să reziste pe o linie de plutire

Dolarul a scăzut luni, în absența unor schimbări reale...

Plantație de orez / FOTO: Freepik

Mai puțină apă, același randament: Pariul orezului chilian

Un experiement efectuat în câmpiile din sudul Chile, tot...

Bani / FOTO: Freepik
La bursă / FOTO: Freepik

Materii prime: Petrolul evoluează împotriva curentului

Un tur de orizont al pieței materiilor prime, pentru a...

Satelit / FOTO: Freepik
Vapoare / Foto: Freepik
Plata pensiei de urmaș poate fi suspendată / Foto: Arhivă
Freepik.com
Joseph Stiglitz
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com

Blackout. Spania a decretat stare de urgenţă

Stare de urgenţă în Spania.

Sebastian Burduja / Foto: gov.ro
Foto: Freepik.com
Eoliene și panouri solare / Foto: Freepik
Centrala nucleara. Foto: Pexels.com
Cosmin Marinescu
Foto: Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu
Foto: REUTERS
Haos pe străzile din Spania
Foto: Freepik.com
Transportor GNL / sursa foto: Freepik.com /@sharpiloandrey

pixel