Prognoza meteo 3 - 16 iunie. Două săptămâni de vreme instabilă și temperaturi mari

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Ploiae torențială
Ploiae torențială
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a publicat, luni, prognoza pentru următoarele două săptămâni (3 - 16 iunie), indicând temperaturi mai ridicate decât în mod normal și instabilitate atmosferică accentuată, în special după data de 11 iunie.

În Banat, valorile termice vor crește treptat până pe 10 iunie, urmate de o ușoară scădere, dar temperaturile vor rămâne mai ridicate decât cele obișnuite pentru această perioadă. Temperaturile maxime vor oscila între 26 și 34 de grade, iar cele minime între 14 și 18 grade. Instabilitatea atmosferică va fi pronunțată la începutul și după data de 11 iunie.

În Crișana, temperaturile vor crește până pe 10 iunie, cu valori maxime între 24 și 33 de grade și minime între 12 și 17 grade. După 10 iunie, valorile vor scădea ușor. Instabilitatea atmosferică va fi accentuată în primele zile și după data de 11 iunie.

În Transilvania, temperaturile vor urca treptat până pe 10 iunie, cu maxime între 25 și 31 de grade și minime între 12 și 16 grade. După 10 iunie, se va înregistra o ușoară scădere a temperaturilor. Instabilitatea atmosferică va fi prezentă la începutul intervalului și după 11 iunie.

În Maramureș, temperaturile vor crește până pe 10 iunie, cu maxime între 24 și 31 de grade și minime între 13 și 16 grade. Ulterior, valorile vor scădea ușor. Instabilitatea atmosferică va fi prezentă la începutul intervalului și după 9 iunie.

În Moldova, vremea va fi călduroasă în cea mai mare parte a intervalului, cu maxime între 28 și 34 de grade și minime între 14 și 18 grade. Instabilitatea atmosferică va fi accentuată la începutul intervalului și după 12 iunie.

În Dobrogea, valorile termice diurne vor oscila între 28 și 32 de grade, iar cele nocturne între 18 și 20 de grade. Perioadele de instabilitate atmosferică vor fi prezente în primele zile și după 13 iunie.

În Muntenia, temperaturile maxime vor varia între 30 și 36 de grade, iar cele minime între 15 și 18 grade. Instabilitatea atmosferică va fi accentuată la începutul intervalului și după 12 iunie.

În Oltenia, valorile termice vor crește până pe 10 iunie, urmate de o ușoară scădere. Temperaturile maxime vor fi între 28 și 35 de grade, iar cele minime între 14 și 18 grade. Instabilitatea atmosferică va fi pronunțată la începutul intervalului și după 12 iunie.

La munte, vremea va fi mai caldă decât în mod obișnuit, cu maxime între 16 și 22 de grade și minime între 8 și 14 grade. Instabilitatea atmosferică va fi accentuată în primele zile și după 11 iunie.

4o

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

BVB

Bursa de Valori București începe săptămâna cu evoluții mixte

BET și BET-NG în scădere, BET-FI și BET-BK în ușoară...

Strângere de mână / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Investitorii români sunt îngrijorați
Indici bursieri
Autoturisme noi, transportate pe un trailer / Foto: Freepik

Furnizorii auto își joacă viitorul la bursă

Sectorul furnizorilor de echipamente auto traversează o...

Marcel Boloș
Bani

Băncile au împrumutat statul cu peste 540 milioane lei

Împrumuturi mai reduse în luna mai față de aprilie.

Foto: Freepik.com
Tractor
Farmacie

Trump a pus gând rău producătorilor de medicamente

Nu este pentru dată când președintele american atacă...

Diamante
Christine Lagarde / Foto: BCE / Flickr
Platformă
Banca Naționala a României
ANAF / Foto: DCBUsiness
Inquam Photos / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cu ochii pe grafice / FOTO: Freepik
Statul vrea să investească în fabricile de alimente / Foto: Freepik
foto: pexels.com
Pensionară / Foto: Freepik
Freepik.com
Firmele scapă de încă o serie de hârtii / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Contor electric / Foto: Arhivă

pixel