Programul Tomata în spaţii protejate, suplimentat cu 12 milioane de euro

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Guvernul a suplimentat, vineri, cu 12 milioane de euro, fondurile pentru programul "Tomata în spaţii protejate" şi a aprobat plafoanele alocate schemelor de sprijin în sectorul zootehnic.

"Au fost dezbătute şi adoptate în şedinţa de guvern două proiecte de hotărâre de la Ministerul Agriculturii, pentru sprijinirea unor programe de dezvoltare agricolă. Este vorba despre programul 'Tomata în spaţii protejate', care beneficiază de o alocare suplimentară de 12 milioane de euro, şi, de asemenea, despre aprobarea plafoanelor alocate schemelor de sprijin în sectorul zootehnic, acesta beneficiind, de asemenea, de o alocare de 109 milioane de euro", a spus şeful Cancelariei premierului, Ionel Dancă, la finalul şedinţei de guvern.

El a adăugat că aceşti bani sunt deja incluşi în bugetul Ministerului Agriculturii şi vor fi plătiţi fermierilor şi agricultorilor care participă la aceste programe. 

Roșiile românești. Cum sunt ”otrăvite” pentru a se coace mai repede

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Viscolul închide mai multe șosele / Foto: Arhivă
Benzinărie
Finanțare / FOTO: Freepik

Adrian Nica, vești despre facturarea persoanelor fizice

Emiterea facturilor de către persoanele fizice a stârnit...

Donald Trump
Butoaie cu petrol / Foto: Freepik
Florin Bănică
Banca Națională a României
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Friedrich Merz, cancelarul Germaniei
Proteste în Iran
Viscolul a închis mai multe drumuri
Ciprian Ciucu, primarul Capitalei
Aeroportul din Sifia, Bulgaria / Foto: Wikipedia
Cimitir de mașini
ANAF schimbă foaia / Foto: Freepik
Un timp de stat în casă
La benzinărie
STB emite bilete valabile o oră
Casă de schimb valutar
Muncitori într-o fabrică de confecții / Foto: Ministerul Muncii
Centru de date / Foto: Freepik
Google Rusia / Grafică: DCBusiness

A 11-a ramă Coradia Stream a intrat în flota CFR Călători

Cea de-a 11 ramă electrică Coradia Stream, din lotul de...

Donald Trump prezenta lista tarifelor la începutul celui de-al doilea mandat al său / Foto: Casa Albă

Lovitură pentru Trump: Curtea Supremă îi blochează tarifele

Donald Trump a suferit un nou eșec juridic după ce...


pixel