Putin, despre COVID-19: Suntem pregătiţi mult mai bine

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Vladimir Putin
Vladimir Putin
Preşedintele rus, Vladimir Putin, a asigurat joi că nu va exista o nouă carantină la nivel naţional în pofida unei creşteri drastice a cazurilor de contaminare cu SARS-CoV-2 înregistrate în Rusia în ultimele săptămâni, subliniind că Rusia speră să înceapă vaccinarea în masă până la sfârşitul acestui an, relatează AFP, RIA Novosti şi Reuters.

"Noi înţelegem perfect cum trebuie să acţionăm şi de aceea nu vom institui măsuri total restrictive şi o aşa-zisă carantină naţională sub care economia şi activităţile comerciale sunt practic oprite", a declarat Putin în cursul unui forum de investiţii în videoconferinţă.

SUA amenință Rusia, Moscova testează o nouă RACHETĂ

"În pofida unei situaţii epidemiologice dificile, suntem pregătiţi mult mai bine să lucrăm în condiţiile impuse de această epidemie", a adăugat preşedintele rus, evocând capacităţile ţării de a-şi mobiliza sistemul de sănătate şi de a pune în aplicare măsuri de prevenţie.

Potrivit lui, în caz de necesitate, măsuri "ţintite şi justificate" ar putea fi luate independent în regiuni şi oraşe "pentru a proteja la maximum securitatea oamenilor", menţinând în acelaşi timp "activităţile întreprinderilor".

În acelaşi timp, Putin a declarat că vaccinurile experimentale ruseşti împotriva COVID-19 sunt eficiente şi că Rusia speră să înceapă vaccinarea în masă până la sfârşitul anului.

Rusia, care a cunoscut importantă recrudescenţă a epidemiei în ultimele săptămâni, a înregistrat joi 17.717 noi de cazuri de infecţii cu SARS-CoV-2 şi 366 de decese, ceea ce constituie un record.

Ţara este a patra în lume ca număr de cazuri înregistrate, cu un total de 1.581.693 contaminări şi 27.301 morţi.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
ANAF
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce restricții de trafic în Teleorman

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...

Programul Casa Verde Fotovoltaice
Un călător se uită la avioanele de pe pista de aterizare / Foto: Freepik
Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
Poluare / Foto: Freepik
Energie verde / Foto: Freepik
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

România, în topul celor mai mari prețuri la energie

Prețurile la energie electrică continuă să varieze...

Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
OPEC
Caniculă
Camioanele care au fost depistate de Poliția de Frontieră
Trafic oprit pe Podul Prieteniei
Freepik.com
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Pompieri
Grafică: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
Șofer de camion / Foto: Freepik
Andrei Badalov
Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea

pixel