Rabla electrocasnice 2022. Patru schimbări importante

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Luni începe o nouă etapă a programului Rabla
Luni începe o nouă etapă a programului Rabla
Programul Rabla pentru electrocasnice a suferit câteva modificări ce au fost anunțate recent.

Schimbările aduse programului se referă la unele limitări ale voucherelor.

Una dintre aceste limitări este că cei care solicită vouchere pentru o anumită categorie de electrocasnice dar nu le vor folosi, nu vor putea solicita altele pentru aceeași categorie pe parcursul anului calendaristic.

Noile reguli stabilesc de acum că se va putea cere și folosi un  singur voucher pentru o anumită categorie de electrocasnice, timp de un an.

„Persoana fizică care a selectat, dar nu a utilizat voucherul nu mai poate selecta un voucher pentru aceeași categorie pe parcursul aceluiași an calendaristic”, prevede Ordinul Ministerului Mediului nr. 974/2022, publicat vineri și care modifică ghidul de finanțare a programului Rabla pentru electrocasnice.

Așadar, cei care primesc acum un voucher pentru aer condiționat nu vor mai putea să cere un altul timp de un an pentru un astfel de electrocasnic, respectiv în sesiunea din iarnă.

A doua etapă din ”Rabla electrocasnice”: Banii s-au EPUIZAT în OPT minute

O a doua modificare prevede că cei care au obținut un voucher, de pildă pentru o mașină de spălat, nu vor mai putea aplica pentru un astfel de voucher pe parcursul aceluiași an calendaristic.

Cu alte cuvinte, un electrocasnic nu poate fi schimbat prin programul rabla pentru eletrocasnice pe parcursul unui an calendaristic de două ori.

A treia modificare adusă programului rabla este că au fost eliminate din lista electrocasnicelor ce pot fi cumpărate cu bani de la stat a televizoarelor.

A patra schimbare este și că s-a redus perioada în care cei care obțin vouchere pentru înlocuirea electrocasnicelor vechi le pot folosi pentru cumpărarea unora noi, de la 15 zile, cât era înainte, la șapte zile.

Sumele pe care le vor putea primi cei interesați în 2022, sub formă de voucher, sunt cuprinse între 200 și 500 de lei, în funcție de electrocasnicele pe care vor să le cumpere.

Similar cu ediția din 2021 a programului, în acest an, în afara de etapa înscrierii în aplicația informatică dedicată a programului, acesta va avea alte trei etape, în cadrul cărora vor fi distribuite și folosite vouchere pentru trei categorii de electrocasnice.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de la București /FOTO: Facebook BVB

BVB pierde 7,36 miliarde de lei într-o săptămână

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a înregistrat săptămâna...

Casa Națională de Pensii, anunț pentru pensionari

Casa Națională de Pensii a publicat cifrele oficiale. Ce...

Pe telefon / FOTO: Freepik
Radu Miruță, ministrul Economiei
Inteligență artificială/ FOTO: Freepik

România, sub media UE la utilizarea AI de către tineri

Aproape două treimi dintre tinerii din UE folosesc...

ANPC continuă controalele / Foto: Arhivă
Sultan Ahmed bin Sulayem
autostrada boita cornetu - FOTO: Captură video@Cristian Pistol
asfaltare. Freepik.com
Șofer de camion / Foto: Freepik
RAdu Miruță - FOTO: Agerpres
Record istoric de turiști români în Bulgaria. Creștere de peste 50% față de perioada prepandemică - FOTO: Arhivă personală
Keir Starmer - FOTO: Agerpres
Lukoil
Portul Constanța
Alexandru Nazare
Este o veste bună pentru cele doua banci
Marco Rubio / FOTO: Wikipedia
Ziua Îndrăgostiților 2026, cea mai scumpă din ultimii 10 ani - FOTO: Freepik@gioiaphoto

Ziua Îndrăgostiților 2026, cea mai scumpă din ultimii 10 ani

Valentine’s Day 2026 marchează cea mai scumpă Zi a...

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Documente. Freepik.com
Oameni de afaceri / Foto: Freepik

Economia încetinește brusc, IMM-urile cer plan de salvare

Patronatul Tinerilor Întreprinzători din România (PTIR)...

Casă de schimb valutar

Curs BNR. Cât costă euro și dolarul. Aurul pierde teren

Leul a încheiat săptămâna aproape neschimbat în raport...

TUI
Contabili / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Mașini depozitate parcarea unui port / Foto: Freepik

pixel