România își blindează sistemul bancar! Noi obligații pentru instituțiile financiare

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Bancă / Foto: Unsplash
Bancă / Foto: Unsplash
Parlamentul României urmează sp adopte o lege care impune reguli noi de securitate cibernetică pentru instituțiile de credit, instituțiile de plată și emitentele de monedă electronică. Acest act normativ transpune în legislația națională Directiva (UE) 2022/2556 și vine ca răspuns la riscurile tot mai mari din domeniul tehnologiei informației și comunicațiilor (TIC).

Adoptarea acestei legi are ca scop creșterea rezilienței digitale a sectorului financiar și prevenirea atacurilor cibernetice, care au devenit o amenințare sistemică la nivel global.

Ce presupune noua lege?

Principalele modificări aduse prin acest act normativ includ:

  • Instituțiile de credit sunt obligate să implementeze politici stricte de securitate informatică pentru prevenirea atacurilor cibernetice și protecția datelor clienților.

  • Se introduc noi cerințe pentru gestionarea riscurilor TIC, astfel încât băncile și instituțiile financiare să fie mai bine pregătite în fața incidentelor de securitate.

  • Furnizorii terți de servicii IT trebuie să colaboreze cu Banca Națională a României (BNR) și să furnizeze informații relevante despre măsurile de protecție implementate.

  • Monitorizarea și raportarea incidentelor cibernetice devine obligatorie pentru toate instituțiile financiare.

Aceste măsuri sunt menite să consolideze încrederea consumatorilor și să prevină pierderi financiare majore cauzate de atacurile cibernetice.

De ce este necesară această lege?

În prezent, atacurile cibernetice asupra sistemelor financiare au crescut exponențial, iar vulnerabilitățile din sectorul bancar pot avea un impact major asupra economiei. România nu este ferită de aceste amenințări, iar această lege vine să alinieze standardele naționale la cele impuse de Uniunea Europeană.

  • Principalele beneficii ale noii legislații:

  • Protejarea clienților și a datelor bancare împotriva fraudelor online;

  • Creșterea stabilității și a securității sistemului financiar;

  • Reducerea riscurilor operaționale și prevenirea pierderilor economice;

  • Adaptarea la cerințele europene pentru a menține România competitivă în piața financiară digitală.

Ce urmează?

Legea urmează să intre în vigoare începând cu 17 ianuarie 2025, iar băncile și instituțiile de plată au obligația să implementeze măsurile impuse. Nerespectarea acestor reguli poate atrage sancțiuni severe, inclusiv amenzi și restricții asupra activității.

Într-o lume tot mai digitalizată, protejarea sistemelor financiare este o prioritate esențială pentru România și Uniunea Europeană. Această legislație reprezintă un pas important în securizarea economiei digitale și în protejarea intereselor cetățenilor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Foto: Freepik.com
Cargo GNL / sursa foto: Freepik.com / sharpiloandrey
TVA / Foto: DCBusiness
Documente ANAF. Foto: AI - Freepik.com
Apple. Foto: Freepik.com
Lukoil
Portul Novorosiisk, bombardat de forțele armate ucrainene
Bărbat pe o trotinetă electrică / Foto: Freepik
Bani tocați / Foto: Freepik
Bogdan Chirițoiu, șeful Consiliului Concurenței
Grecia. Foto: Freepik.com
Rafinărie / Foto: Freepik

Probleme cu salariile pentru o parte dintre angajaţii Lukoil

Problemele se ţin lanţ de compania Lukoil după...

Gripa aviara. Foto: Freepik.com
Foto: pexels.com
ANAF
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Benzinărie / Foto: Freepik
Donald Trump
Casă de pensii
Centrala de la Cernavodă

Nuclearelectrica raportează o creştere cu 27% a profitului

Nuclearelectrica a obţinut un profit net de 1,63...

Grafică: Oana Pavelescu
foto: pexels.com
Florin Jianu
Alexandru Nazare la consiliul ECOFIN
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF)

ANAF intensifică acțiunile de control. Ce firme sunt vizate

ANAF anunţă controale de amploare în perioada următoare.


pixel