România, printre țările UE cu rezultate slabe la capitolul producție industrială

Autor: Vlad Roibu
Data publicării:
Rafinărie
Rafinărie
Deși la nivel european există creșteri ale producției industriale, România se enumeră printre statele care au înregistrat scăderi în acest domeniu, arată ultimele rapoarte.  

Producţia industrială în UE şi zona euro a crescut uşor în luna mai 2023, comparativ cu luna aprilie 2023, însă România se numără printre ţările membre cu cele mai importante scăderi ale producţiei industriale din UE, arată datele publicate, joi, de Oficiul European de Statistică (Eurostat).

Conform acestor date, producţia industrială a crescut cu 0,2% în zona euro şi cu 0,1% în UE, în luna mai comparativ cu luna aprilie. Cu toate acestea, statele membre cu cele mai importante scăderi ale producţiei industriale au fost Irlanda (minus 4,9%), Lituania (minus 2,8%), România şi Belgia (ambele cu un declin de 1,2%).

În ritm anual, luna mai 2023 comparativ cu luna mai 2022, producţia industrială a scăzut cu 2,2% în zona euro şi cu 1,8% în Uniunea Europeană. Şi în acest caz, România, cu un declin de 5,5%, este printre ţările membre cu cele mai semnificative scăderi ale producţiei industriale, alături de: Irlanda (minus 16,2%), Estonia (minus 12,8%), Bulgaria (minus 11%), Ţările de Jos (minus 8,9%), Letonia (minus 8,8) şi Luxemburg (minus 5,5%).

Evoluţia producţiei industriale în zona euro în luna mai 2023 este sub estimările analiştilor, care mizau pe un avans de 0,3% comparativ cu luna anterioară şi pe o contracţie de 1,2% în raport cu luna mai a anului trecut.

Datele publicate anterior de Institutul Naţional de Statistică arată că în România, în luna mai 2023, producţia industrială pe serie brută a crescut cu 13,1%, faţă de luna precedentă. Pe de altă parte, producţia industrială, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a scăzut în mai cu 0,8% faţă de luna aprilie.

Faţă de luna corespunzătoare din anul precedent, producţia industrială (serie brută) s-a redus cu 4,8%. Pe serie ajustată, producţia industrială a fost mai mică cu 5,2%.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dosare SAF-T / Foto: Freepik
România, harta regiunilor istorice / Foto: Freepik
Mașini în parcare / Foto: Freepik
Fabrica. Foto: Pexels.com
Bosch
Sondă de foraj

OMV și NOC confirmă descoperiri majore de țiței în Libia

Libia revine în prim-planul energetic: noi descoperiri...

Florin Barbu
Curs valutar. Foto: Freepik.com
Bani. Freepik.com
Grafic / FOTO: Freepik
Christine Lagarde, șefa Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Eoliană / Foto: Freepik
Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Alexandru Nazare / Foto: Facebook
Poștașul vine cu plicul / FOTO: Poșta Română
Sediu Agenției Naționale de Integritate
Reabilitare termică a unui bloc / Foto: Arhivă
ANAF
Black Friday / Foto: Freepik

Cum să nu iei țeapă de Black Friday

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor...

OpenAI
Aptiv, Ineu
Lucrători manevrează o vană de pe o conductă de gaze

pixel