Romgaz negociază achiziţia participaţiei de la Exxon pentru gazele din Marea Neagră

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Romgaz negociaza preluarea
Romgaz negociaza preluarea
Compania Romgaz negociază achiziţia participaţiei pe care compania americană Exxon o are în proiectul de explorare și exploatare a gazelor din Marea Neagră, a declarat miercuri Viorgil Popescu, Ministrul Energiei, Economiei şi Mediului de Afaceri, într-o conferință de presă.

“În acest moment Romgaz este interesat şi discută să achiziţioneze întregul pachet pe care Exxon îl deţine în explorarea gazelor din Marea Neagră. Romgaz este o companie puternică şi care poate să exploateze cu Petrom în condiţii de egalitate gazele din Marea Neagră”, a spus Popescu.

Ministrul spune că Romgaz, care are în derulare mai multe proiecte de investiții majore, este o companie suficient d esolvabilă pentru a achiziționa și a participa, alături de OMV Petrom, la proiect.

Exxon Mobil va ELIMINA 1.600 de locuri de muncă. Care este MOTIVUL

În context, ministrul a anunțat o scădere a prețului gazelor la bursă, după liberalizarea pieței, contrar opiniilor care anticipau o creștere a prețurilor. Ministrul spune că gazele sunt la jumătate de preț față de iarna trecută , că importurile au scăzut și că, mai mult, România exportă gaze.

“Pentru prima dată România face export de gaze naturale pentru că a găsit preţ mai bun în afara ţării. România devine un jucător pe piaţa gazelor naturale, ceea ce ne-am şi propus. Vom face şi deblocarea investiţiilor în Marea Neagră. A fost nevoie de abrogarea OUG 114, am făcut acest lucru”, spune el.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
Florin Barbu
S-au schimbat regulile achizițiilor publice
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Ministerul Finanțelor
Florin Jianu
Bani. Freepik.com
Proiect / Foto: Freepik
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

Protest spontan la Consiliul Concurenţei

Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...

Freepik.com
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cumpărături online / FOTO: Freepik
BVB
Birou. Freepik.com
Foto: Pexels.com
Comisia Europeană propune reducerea folosirii gazelor în UE cu 15%
Dolari. Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
Dragos Anastasiu / Foto: gov.ro
Alexandru Nazare
ANAF

ANAF urmează să aibă un nou șef

Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...

Bancnote
Noile telefoane Nothing
Bogdan Ivan și partenerii kazahi

pixel