Rușii au bombardat Kievul înaintea summitului NATO din Lituania

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Kievul au fost ținta unui atac aerian rusesc
Kievul au fost ținta unui atac aerian rusesc
Capitala Ucrainei a fost ținta unui atac aerian chiar înaintea summitului NATO care are loc în Vilnius, capitala Lituaniei.

Kievul a fost ținta unui raid aerian din partea Rusiei, marți dimineața, a anunțat armata ucraineană, înainte de summitul NATO din Lituania, unde liderii vor discuta tocmai despre strategia de apărare față de agresiunea Moscovei.

“Rusia a atacat din nou Kievul cu drone Shahed de origine iraniană, a doua oară în această lună”, a scris Serhi Popko, un oficial militar din Kiev, pe Telegram.

Popko a spus că apărarea aeriană ucraineană a reușit să doboare toate dronele înainte ca acestea să lovească țintele și nu au fost raportate pagube sau victime.

Sirenele de atac aerian au răsunat peste Kiev și alte zone din estul Ucrainei timp de peste o oră, conform Forțelor Aeriene ucrainene.

Martorii au auzit zgomote de explozii în timpul raidului aerian, care ar fi putut fi cauzate de interceptarea dronelor, au relatat martori pentru Reuters.

Summitul NATO de la Vilnius, care începe astăzi, va avea ca temă principală invazia Rusiei în Ucraina, care durează de 503 zile și nu se întrevede nicio soluție. Liderii NATO vor aproba primele planuri detaliate de la sfârșitul Războiului Rece pentru a se proteja de orice atac rusesc.

Rusia a criticat alianța și SUA pentru că au susținut Ucraina și a amenințat că va răspunde “clar și ferm” dacă Kievul va adera la NATO.

Invazia rusă a provocat moartea a mii de oameni, strămutarea a milioane de persoane și distrugerea multor orașe din estul și sudul Ucrainei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de la București /FOTO: Facebook BVB
Lucrător petrolier / FOTO: Freepik

Prețul petrolului crește după scăderea accentuată din ajun

Prețurile petrolului au crescut marți, revenindu-și după...

FMI
Foto: Freepik.com
Deficit
La taifas cu ChatGPT/FOTO: Freepik
Meta / sursa foto: Freepik.com

Ce este Edits, noua aplicație lansată de Meta

Aplicația este gratuită și oferă diferite funcții. 

Asigurări / FOTO: Freepik

Se formează un nou gigant european al asigurărilor

O schimbare majoră are loc în peisajul asigurărilor din...

Marco Rubio / FOTO: Wikipedia

Marco Rubio dă peste cap Departamentul de Stat al SUA

Șeful diplomației americane, Marco Rubio, a explicat în...

Scădere puternică /FOTO: Freepik
Boeing
Leul s-a înviorat
Siderurgie /FOTO: Freepik

Regatul Unit: British Steel renunță la planul de concedieri

Au fost salvate 2700 locuri de muncă. 

Taxe / FOTO: Freepik

Taxe vamale de 3000%? Nimic nu pare imposibil

Donald Trump vrea să relanseze industria fotovoltaică...

Cip / sursa foto: Freepik.com
Cu gândul la afaceri
Foto: AI Freepik.com
Curtea Constituțională a României
Aur și alte metale prețioase
Panouri solare / Foto: Freepik
Foto: BVB
Mână care ține cheile unei locuințe / Foto: Freepik

FNGCIMM: Start la Programul Noua Casă 2025

Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru...

Foto: Freepik.com
Foto ilustrativ: Freepik.com
Campusul Universității Harvard

Universitatea Harvard dă în judecată administrația Trump

Universitatea Harvard a declanșat un proces federal...

Inspectori ANAF
Fabrică de cip-uri
Date ROBOR și IRCC
Foto: Freepik.com
Ambulanță în New York / Foto:

pixel