Decizie importantă privind prețurile la energie. Documentul a fost publicat
Guvernul s-a decis în privința...
”Am avut o dinamică a creșterii salariului minim în condițiile în care, de la 1 ianuarie, cu toate că patronatele au propus o înghețare și sindicatele o majorare la 2.400 de lei, noi am făcut o majorare la 2.300 de lei. Există o realitate pe care trebuie să o acceptăm. În România a crescut în ultimii cinci ani de cinci ori numărul contractelor de muncă înregistrate cu salariul minim pe economie”, a spus Raluca Turcan în platoul postului de televiziune Realitatea Plus.
Potrivit afirmațiilor sale, ”salariul minim este văzut în mare parte de mediul economic ca pe un element de competitivitate, nu ca pe un instrument de asigurare a unui trai decent pentru angajați. Creșterea numărului angajaților cu salariul minim vine și dintr-o incapacitate a mediului economic de a susține constant o majorare a salariului minim mai consistentă.
Dacă această majorare se face superficial, riști ca un angajator să concedieze, în loc să opereze o majorare salarială. Atunci când luăm în calcul nivelul salariului minim, discuțiile între angajator și angajat trebuie să fie mult mai intense, să luăm în calcul niște factori care să aducă puterea de cumpărare în discuție. În România, din nefericire, sărăcia în muncă este peste media europeană, un indicator care ne dă de gândit”, a declarat Raluca Turcan.
Citește și Persoane vulnerabile. Raluca Turcan: Statul trebuie să îi privească integrat
Ministrul Muncii a făcut apel la angajați să nu accepte să fie plătiți doar cu salariul minim pe cartea de muncă în cazul în care câștigă mai mult și a explicat care sunt dezavantajele acestei ”înțelegeri tacite” cu angajatorul.
Cerințele pentru unii și alții
”Nu înseamnă că, dacă avem 1,6 milioane de contracte înregistrate cu salariul minim, 1,6 milioane de angajați sunt plătiți cu salariul minim. Din păcate, sunt situații numeroase în care angajații preferă să aibă pe cartea de muncă salariul minim și să fie plătiți la negru. Este un lucru contraproductiv pentru că le afectează dreptul la pensie, economia - toate contribuțiile se calculează la un nivel mai mic - și calitatea vieții angajatului, pentru că, cu un salariu mai mare, ar putea să aibă o serie de beneficii, cum ar fi accesarea unui credit.
Este o înțelegere oarecum tacită între angajat și angajator. Nu pot decât să îi îndemn pe angajați să nu accepte plata la negru”, a mai spus Turcan. În ceea ce-i privește pe angajatori, cerințele acestora pentru majorarea salariilor sunt legate de calificarea forței de muncă, debirocratizarea și digitalizarea. ”Am început o serie de discuții cu angajatorii pentru a crește numărul locurilor de muncă mai bine plătite, este un obiectiv pe care Ministerul Muncii trebuie să-l aibă. Din toate discuțiile pe care le-am avut, ordinea asteptărilor lor este calificarea forței de muncă, debirocratizarea și digitalizarea”, a subliniat ministrul Muncii.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul s-a decis în privința...
Rating susţinut de apartenenţa...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...
Aplicația de inteligență...
Afacerile stârnesc interes până...
Data de 28 februarie 2025 este...
Donald Trump a câștigat...
Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....
SUA ar putea tăia accesul...
Care este secretul? Nu este...
O selecție a celor semnificative informații ale zilei...
Cercetătorii chilieni au...
Hon Hai propune o colaborare cu...
La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...
Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...
Bursa de la București încheie...
Libera circulație...
BNR a anunțat cotațiile valutare pentru vineri, 21...
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a vorbit despre...