Salariul minim. Raluca Turcan se declară ÎNGRIJORATĂ

Autor: Mara Ivan
Data actualizării:
Data publicării:
Ministrul Turcan știe exact ce trebuie făcut
Ministrul Turcan știe exact ce trebuie făcut
Ministrul Muncii, Raluca Turcan, a declarat, marţi, că este necesar ca salariul minim să fie stabilit în urma dialogului social şi pe baza unor indicatori prevăzuţi într-o lege şi nu prin hotărâre de Guvern, adoptată în fiecare an, menţionând că este îngrijorată de numărul mare de angajaţi, mai ales în sectorul privat, plătiţi cu salariul minim.

"La nivel european, este vorba despre o dezbatere şi este un proces în curs, în care ţările îşi exprimă variantele de abordare ale salariului minim. În România, cunoaşteţi că, anul trecut, pentru prima dată, salariul minim a rezultat dintr-un dialog social şi a fost calculat în baza unor indicatori obiectivi, astfel încât să crească şi salariul, dar să şi fie susţinut de economie. Acelaşi lucru ne propunem şi pe viitor. În plus, ne dorim o variantă predictibilă, adică să nu trebuiască să venim în fiecare an cu o HG, în urma dialogului social, să decidem indicatorii pe care îi luăm în calcul, ci să venim cu un act normativ care să spună: în România salariul minim va avea următorii indicatori la bază, astfel încât şi mediul economic să cunoască din timp ce salariu trebuie să plătească şi oamenii să aibă predictibilitatea creşterii lor", a afirmat Turcan, la Parlament, întrebată cum va vota PNL în cazul salariului minim european.

Citește și Turcan. Precizări despre pensii și salariul minim european

Ea a spus că este îngrijorată de numărul mare de angajaţi plătiţi cu salariul minim. "Eu, ca ministru, sunt îngrijorată, în momentul de faţă, de numărul mare de angajaţi, mai ales în sectorul privat, plătiţi cu salariul minim şi consider cu tărie că această discuţie trebuie să fie una permanentă, temeinică, astfel încât să găsim acea variantă de salariu minim să fie atractivă şi pentru angajator şi pentru angajaţi", a susţinut Raluca Turcan. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Este o veste bună pentru cele doua banci
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn
Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...

Bursa de Valori București
Oameni pe stradă
Bani

Leul încheie săptămâna impunându-se în fața dolarului

BNR a anunțat cotațiile valutare pentru vineri, 21...

Energie regenerabilă / Sursa: Freepik.com

Burduja: România are nevoie de energie sigură, accesibilă

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a vorbit despre...


pixel