Samsung prosperă de pe urma crizei semiconductorilor. Rezultat trimestrial de excepție

Autor: Ciprian Dumitrache
Data actualizării:
Data publicării:
Samsung
Samsung
Grupul sud-coreean Samsung a anunţat că profitul operațional pe trimestrul III va înregistra o creştere de 27,94% în ritm anual, graţie creşterii preţurilor la semiconductori şi cererii pentru noile sale telefoane pliabile.

Potrivit analiştilor, creşterea preţurilor şi livrărilor de cipuri de memorie au contribuit la o majorare cu aproximativ 79% a profitului operaţional înregistrat de divizia de cipuri a Samsung în trimestrul al treilea, care potrivit analiştilor se situează undeva între 9.700 şi 10.000 de miliarde de woni.

Conform estimărilor preliminare ale Samsung, în perioada iulie-septembrie 2021, profitul său operaţional a urcat la 15.800 miliarde woni (13,3 miliarde dolari), cel mai bun rezultat din ultimii trei ani, în timp ce vânzările trimestriale au crescut cu 9,02%, până la 73.000 de miliarde woni (61,2 miliarde dolari), transmite Reuters..

În ceea ce priveşte divizia de telefoane mobile a Samsung, analiştii estimează că aceasta a înregistrat un profit operaţional cuprins între 3.500 şi 3.700 de miliarde de woni, în condiţiile în care grupul sud-coreean a vândut aproximativ două milioane de telefoane pliabile în decurs de o lună, ceea ce demonstrează faptul că grupul sud-coreean a reuşit să cucerească o cotă mai mare de piaţă comparativ cu situaţie de anul trecut.

Rezultatele definitive pentru trimestrul iulie-septembrie 2021 urmează să fie publicate de Samsung la finele acestei luni. 

Citește și: Evergrande. A căzut prima piesă a dominoului?

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Bani. Freepik.com
Parlamentul de la Budapesta
Foto: Mihai Ciobanu
Donald Trump
Se elimină unele taxe

Schimbare majoră în Codul fiscal: Dispar o serie de obligații 

Se taie contribuții! Guvernul elimină o parte din taxele...

Medic de familie / Foto: Freepik
Marco Rubio și Wang Yi, la Kuala Lumpur
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Tiktok
Wall Street. Foto: Freepik.com
Ilie Bolojan
UE vrea mai mulți bani la buget
Port petrolier pe insula Karg
Taxele vamale ar putea fi amânate
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Ford

Ford anunţă un program de concedieri voluntare

Ford anunţă un program de concedieri voluntare la uzina...

Steagul Bulgariei
Freepik.com
Freepik.com
Salariu / Foto: pexels.com

Scădere a salariului mediu net. Cifre oficiale de la INS

Câştigul salarial mediu brut în România a scăzut cu...

Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm

Protest în faţa Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor

Sindicaliştii din ANAR protestează, vineri, în faţa...

Foto: Freepik.com
Bitcoin / FOTO: Freepik
Foto: Facebook Alexandru Nazare
Freepik.com
Ministerul Finanțelor
Foto ilustrativ / Foto: Freepik

pixel