Schimbări în conducerea băncii Societe Generale. Cine este noul director general

Autor: Delia Gheață
Data publicării:
Banca franceză a traversat o perioadă dificilă în ultimul timp
Banca franceză a traversat o perioadă dificilă în ultimul timp
Grupul bancar francez Societe Generale a anunţat vineri că Board-ul său l-a ales în funcţia de director general pe Slawomir Krupa, care în prezent conduce divizia de investiţii bancare, transmite Reuters.

Numirea lui Krupa va fi propusă la următoarea reuniune a acţionarilor, din mai 2023, a informat într-un comunicat a treia mare bancă listată din Franţa.

Alegerea Board-ului a fost unanimă, iar BCE a fost informată în timpul procesului de selecţie.

"El cunoaşte perfect banca noastră, precum şi provocările care îl aşteaptă, a demonstrat capacitatea de a conduce Societe Generale, o bancă europeană majoră. Prima sa misiune va fi să finalizeze procesul masiv de transformare aflat în derulare, cum ar fi fuziunea reţelelor franceze, achiziţionarea LeasePlan de către ALD, extinderea Boursorama, şi dezvoltarea continuă a diviziei corporate and investment bank", a afirmat preşedintele grupului bancar francez, Lorenzo Bini Smaghi.

În mai, SocGen a anunţat că Frederic Oudea, directorul său general, nu va căuta să-şi reînnoiască mandatul la viitoarea reuniune a acţionarilor, din mai 2023. Acesta a condus timp de 15 ani grupul bancar francez.

Citește și Societe Generale, pierderi de 1,5 miliarde de euro în T2

Potrivit precizărilor furnizate de banca franceză, rezultatele ei financiare trimestriale au fost afectate de taxa excepțională pentru vânzarea, în luna mai, a subsidiarei sale rusești Rosbank.

În perioada aprilie-iunie, venitul net bancar (NBI) al băncii, echivalent cu vânzările, s-a ridicat la 7 miliarde de euro, în creștere cu 12,8% de la an la an, susținut de toate liniile de afaceri.

Al doilea trimestru din 2022 "încheie doi ani de execuție intensă și disciplinată a diverselor noastre proiecte strategice", a comentat directorul general Frédéric Oudéa, într-un comunicat preluat de agenția de știri economice Zonebourse.

Omul de afaceri a subliniat rezistența modelului de afaceri și transformarea liniilor de afaceri "pentru a însoți nevoile în schimbare" ale clienților.

Serviciile bancare de retail din Franța, care includ rețelele de sucursale Société Générale și Crédit du Nord, care urmează să fuzioneze începând de anul viitor, au înregistrat o creștere de 8,5% a venitului net bancar în cursul anului.

Citește și Societe Generale, FRAUDA de 5 miliarde de euro care ar trebui să pună în alertă toate băncile

Povestea trader-ului Jerome Kervier care a fraudat banca franceză Societe Generale în 2008 cu aproape 5 miliarde de dolari este o poveste care ar trebui să pună serios pe gânduri toate băncile.

Jerome Kerviel, care a fost condamnat pentru că a provocat o pierdere record de 5,6 miliarde de dolari în urma tranzacțiilor la Societe Generale SA, a obținut o compensație de peste jumătate de milion de dolari, în timp ce un judecător din Paris a reproșat creditorului rolul său în această afacere.

Suma de 455.500 de euro acordată includea 100.000 € pentru concediere abuzivă și bonusul de 300.000 € pe care Kerviel trebuia să îl primească pentru anul 2007.  

Judecătorul care a luat această decizie în anul 2016 afirma la acel moment că: "Societe Generale nu poate pretinde că nu era la curent cu operațiunile false ale lui Jerome Kerviel înainte de ianuarie 2008, nu a sancționat actele lui Kerviel, ci consecințele sale", scria Bloomberg în 2016.

Jerome Kerviel a pierdut în 2017 procesul prin care încerca să dea vina pe Societe Generale pentru pierderea a aproape 5 miliarde € de care a fost găsit vinovat că a provocat-o băncii.

Procurorii au respins acuzațiile lui Kerviel potrivit cărora Societe Generale ar fi furnizat documente falsificate pentru a ajuta la obținerea verdictului său de vinovăție sub pretexte false. Cererea sa ca autoritățile să analizeze acuzațiile potrivit cărora banca ar fi mituit un martor au fost, de asemenea, respinse.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Continuă lucrările la tunel
Trebuie plătite taxe pentru veniturile din criptomonezi

ANAF: Reguli dure pentru impozitarea criptomonedelor în 2026

Câștigurile din criptomonede intră, oficial și fără...

Prețul carburanţilor
Oameni traversează o stradă în timp ce ninge / Foto: Freepik
Masoud Pezeshkian și Vladimir Putin / Foto: Kremlin.ru
Uzină auto / sursa foto: Freepik.com / Phonlamaistudio

Dacia și Ford Otosan, producție mai mică în România în 2025

Producţia naţională de automobile a scăzut cu 2,6%, în...

Geraldo Alckmin
Chinezii au aprins primul soare artificial
Sistemul DragonFire
Incendiu de vegetație în statul Victoria, Australia / Foto: Wandong Fire Brigade / Facebook

Australia a declarat stare de dezastru în statul Victoria

Autoritățile din Australia au declarat stare de dezastru...

Mercosur / Foto: Freepik
Distrugeri provocate de bombardamentele rușilor
Reclamele false umplu buzunarele Meta
Bancnote, euro / Foto: Freepik
Prețurile la alimente au explodat / Foto: Freepik

Eurostat: Consumul din România s-a prăbușit

Volumul comerţului cu amănuntul a crescut cu 2,3% în...

Consumatorii din Alba au fost reconectați la rețeaua electrică
Georgia Meloni
Elon Musk
Bursa de Valori București

BVB închide pe verde, dar cu frâna trasă la tranzacții

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere pe...

Case de schimb valutar
Florin Barbu
Situatie ingrijoratoare. Foto: Freepik.com
Finante. Freepik.com
Gaze naturale /FOTO: Freepik
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro

pixel