Șeful Google România: Este extrem de important să avem acest parteneriat cu Ministerul Educației și mediul academic

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Ela Moraru, Managerul Google România
Ela Moraru, Managerul Google România
Ela Moraru, Managerul Google România, a vorbit despre lipsa de forță de muncă din mediul digital, în timpul conferinței „Responsabilitatea socială a universităților din România” organizată de DC Media Group.

Șeful Google România a explicat că este nevoie de forță de muncă în zona digitală și de marketing digital. „Pentru că astăzi sunt alături de dumneavoastră aș vrea să vă spun că nu avem suficienți oameni pe care să-i angajăm în zona de digital și de marketing digital. (...) Am creat parteneriate în ultimii 6-7 ani cu peste 13 universități din țară. În acești ani am reușit să ajungem la peste 250.000 de studenți și IMM-uri, învățând competențe digitale, creând ateliere digitale în universități. Acolo ne-am dus, nu ne-am dus în altă parte”, a explicat Moraru.

„Sunt foarte multe lucruri pe care ne dorim să le facem în continuare, ne dăm seama că nu se poate altminteri. Sunt sigură că nu doar Google este un partener de nădejde, dar ce pot să vă garantez este că prezența mea fizică [la conferință] înseamnă și prezența sufletească a tuturor colegilor mei din Google, români, pe care eu îi cer tot timpul alături de mine pentru a crea proiecte, de la a dota o școală la proiecte care să crească și mai mult competențele digitale”, a adăugat ea.

„Nu cred că putem să vorbim despre joburile viitorului fără acest lucru, avem deja o diferență de aproape un milion de joburi pe care nu le completăm pentru că nu avem suficiente competențe digitale la nivelul Uniunii Europene, iar în România este clar că avem un pol, un izvor pe care putem să-l folosim și mai bine de aici înainte”, a mai explicat Ela Moraru.

„Pentru noi este foarte important, extrem de important, să avem acest parteneriat cu Ministerul Educației, dar și cu mediul academic. Aș menționa Ministerul Educației primul pentru că anul trecut a fost foarte dificil să fim alături de profesori, de elevi și de școală, în general. Chiar dacă nu a fost ideal, am putut să ne mutăm, totuși, în online. Ne bucurăm să ajutăm și să știm că numai anul trecut 70.000 de profesori din preuniversitar au putut să studieze cum este să folosească competențele digitale”, a mai declarat Ela Moraru în conferința DC Media Group.

 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursă / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Energie / Foto: Freepik

Energia scumpă sufocă economia. Analiză AEI

Energia scumpă sufocă economia: handicapul autoimpus al...

Impozite și taxe / Foto: Freepik
Plati online. Foto: Freepik.com
Renault / FOTO: Unsplash
Foto: Pexels.com
foto: pexels.com
Ilustrație: Oana Pavelescu
Mărfuri/FOTO: Freepik
Banca. Foto: Freepik.com

Economiștii Fed cuceresc băncile centrale din Europa și Asia

De la Turcia la Italia, tot mai multe bănci centrale...

Taxi si ridesharing/ sursa foto: Freepik.com
TikTok / Foto: EPA/ERIK S. LESSER / Agerpres
Document. Foto: Freepik.com
Cripto / FOTO: Freepik
Declarația unică - Foto ilustrativ
Euro digital. Sursa: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Florin Jianu
Jeffrey Epstein / Foto: DoJ
Vaci. Foto: Pexels.com
Schimb valutar. Freepik.com
Contor de gaze / Foto: Freepik

pixel