Sfârşit tragic pentru un cofondator al site-ului The Pirate Bay

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Carl Lundstrom, cofondator al site-ului The Pirate Bay a murit.

Omul de afaceri suedez Carl Lundstrom, cofondator al site-ului de piraterie online The Pirate Bay, a murit într-un accident de avion în Slovenia, potrivit unui partid de extrema dreaptă cu care antreprenorul scandinav era asociat, informează AFP.

Poliţia slovenă a confirmat miercuri pentru AFP că a găsit un cadavru la faţa locului, "probabil al pilotului suedez", însă nu a dorit să dezvăluie identitatea acestuia până la finalizarea examinării medico-legale.

Micul aparat de zbor s-a prăbuşit luni peste un refugiu din lemn în regiunea muntoasă Velika Planina din nordul ţării. Din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, salvatorii nu au putut să ajungă la faţa locului decât în ziua următoare.

Partidul Alternativa pentru Suedia (AfS) a anunţat decesul acestui antreprenor la vârsta de 64 de ani, pe care îl consideră "o legendă şi un veteran al naţionalismului suedez".

El a decolat cu avionul său Mooney M20 de la Zagreb şi se îndrepta spre Zurich, potrivit unui mesaj publicat pe Facebook.

Carl Lundstrom a fost candidatul acestei formaţiuni politice la alegerile pentru conducerea Bisericii Evanghelice Luterane din Suedia în 2021.

Nepot al fondatorului companiei Wasabrod, cel mai mare producător de pâine crocantă din lume, el a fost condamnat în apel în anul 2010 la patru luni de închisoare cu executare şi o amendă consistentă pentru participarea sa în calitate de finanţator al site-ului The Pirate Bay, alături de alţi fondatori.

Creat în 2003, acest site emblematic specializat în partajarea de muzică, filme, seriale TV şi alte fişiere copiate fără licenţă, este încă activ în pofida numeroaselor acţiuni în justiţie demarate în întreaga lume. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dan Sucu. Foto: Agerpres
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
nicusor dan - FOTO: Agerpres
Montare de panouri solare / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com
Benzinărie Lukoil
Nicușor Dan
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Georgios Stassis, CEO al Public Power Corporation
Pacient cu handicap în cabinetul unui medic / Foto: Freepik
Stație de transformare / Foto: Freepik

Creștere de 6% a prețului energiei electrice în România

Prețul energiei electrice crește din nou iar România se...

Șofer / sursa: Freepik.com
Programul Rabla
Shein / Foto: Flick / Dick Thomas Johnson
Novo Nordisk / FOTO: Pagina oficială a companiei daneze
Friedrich Merz
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu

Curs valutar BNR: Zi favorabilă pentru leu

Leul urcă ușor în fața euro și dolarului, dar aurul...

Urs pe șoseaua Transalpina
Banca Națională a României
Cumpărături online / sursa foto: Freepik.com

Black Friday 2025. Se anunţă vânzări online record

Asociaţia Română a Magazinelor Online (ARMO) estimează...

Om de afaceri la calculator / Foto: Freepik

pixel