Adrian Negrescu: Pilonul II de pensii, un fel de ajutor de înmormântare
- Pilonul II, „bani de buzunar”...
E adevărat că, spre deosebire de acum câțiva ani, când a intra în posesia acestui document îi speria pe mulți din cauza birocrației excesive, acum lucrurile s-au simplificat considerabil. Concret, se poate face rapid, printr-o programare online. Dacă pentru părinții care călătoresc în țările din Uniunea Europeană, pașaportul nu este obligatoriu, copiii au nevoie de el.
Programările online se fac pe site-ul epasapoarte.ro sau pe pagina de internet a instituției prefectului din județul unde depuneți cererea, însoțită de documentele necesare.
Citește și Cel mai puternic pașaport din lume
În cazul pașaportului simplu electronic pentru adulți este nevoie de cartea de identitate sau, după caz, de buletin. Cartea de identitate provizorie trebuie însoțită de certificatul de naștere în original. De asemenea, trebuie depusă chitanța de plată a contravalorii pașaportului, tot în original, dar și pașaportul anterior, dacă a existat.
Pentru pașaportul simplu electronic pentru copii, dosarul trebuie să cuprindă certificatul de naștere și cartea de identitate, dacă a împlinit 14 ani, actele de identitate ale părinților, ale reprezentantului legal sau al persoanei împuternicite. Toate în original.
La capitolul valabilitate vorbim de 3 ani pentru monitori cu vârsta sub 12 ani, de 5 ani pentru cei cu vârste cuprinse între 12 și 18 ani și de 10 ani pentru cei de peste 18 ani. Precizare - pașaportul simplu temporar este valabil doar 12 luni.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
- Pilonul II, „bani de buzunar”...
Guvernul României urmează să...
Autoritatea de Supraveghere...
Sistemul medical, sectorul...
Activele digitale se confruntă...
Alphabet Inc., compania-mamă a...
Creșterea spectaculoasă a...
Ministerul Finanțelor a lansat...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...
România a depășit obiectivul...
Guvernul a pus în dezbatere...
O propunere legislativă care...
Jumătate dintre români își...
Vulnerabilitate ignorată de ani...
Valoarea sumei pe care o...
Pe măsură ce tot mai multe orașe din sudul Europei se...
ANCPI schimbă termenele pentru...
Metroul și transportul de...
Guvernul discută joi modificări...
Magistrații vor ieși mai târziu...
România trebuie să adopte o...