ȘOC pe piața energiei! Chisăliță: Facturile la curent ar putea ajunge de 13 ori mai mari după 1 aprilie 2025!

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Muncitori în fața unui panou de comandă / Foto: Freepik
Muncitori în fața unui panou de comandă / Foto: Freepik
Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), trage un semnal de alarmă și reproșează ANRE că din nou nu își respectă atribuțiile.

Șeful AEI spune, într-o analiză trimisă redacției, că ANRE nu doar că nu îndeplinește atribuțiile unei autorități din domeniul energiei (promovarea competiției, prevenirea abuzurilor, diseminarea și informarea corectă a consumatorilor etc.) în perspectiva reliberalizării pieței de energie, dar pe platforma acesteia se regăsesc oferte „avantajoase” care au prețuri de până la 13 ori mai mari decât prețul plafonat minim după 1 aprilie 2025.

Astfel, pe platforma ANRE - Comparator oferte-tip de furnizare a energiei electrice (vezi AICI), consumatorii de energie electrică sunt invitați să încheie contracte presupus avantajoase. Însă, accesând această platformă, care aparține unei instituții menite să îi protejeze, consumatorii riscă să încheie contracte dezavantajoase.

La începutul lunii ianuarie 2025, cu doar trei luni înaintea reliberalizării pieței, pe site-ul ANRE existau 14 oferte care, conform selecției, urmau să se aplice de la 1 aprilie 2025. Acestea păreau atractive, afișând prețuri între 0,68 și 1,38 lei/kWh, TVA inclus.

Dacă nu citești atent contractul, riști să închei contracte de furnizare a energiei electrice cu prețuri aparent avantajoase după 1 aprilie 2025. La o analiză atentă a contractelor, se constată că 11 dintre aceste oferte oferă prețurile afișate doar până la 31 martie 2025 (chiar dacă selecția făcută de consumator pe platforma ANRE era pentru oferte valabile după 1 aprilie 2025). După această dată, furnizorul își rezervă dreptul de a modifica unilateral prețul și de a-l comunica ulterior consumatorului în vederea plății.

Există doar trei prețuri clar ofertate pentru perioada de după 1 aprilie 2025:

1,38 lei/kWh cu TVA inclus – PPC – de 2 ori mai mare decât prețul plafonat minim.
1,79 lei/kWh cu TVA inclus – E.ON – de aproximativ 3 ori mai mare decât prețul plafonat minim.
8,38 lei/kWh cu TVA inclus – GETICA – de 13 ori mai mare decât prețul plafonat minim.

Sursa AICI

Un consumator care locuiește într-un apartament cu un consum lunar de 99,99 kWh și care accesează Comparatorul de prețuri al ANRE pentru a încheia un contract cu un preț afișat de 0,87 lei/kWh, TVA inclus, va descoperi că, în urma selecției și a semnării contractului, va trebui să plătească, începând cu 1 aprilie 2025, nu 67,99 lei/lună, cât plătea anterior, ci 882,91 lei/lună – adică de 13 ori mai mult!

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Plată online / Foto: Freepik
Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM

Programul Rabla, modificat. Câţi bani veţi primi

Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....

Legea mirosului. freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
foto: pexels.com
Aur vs argint. Freepik.com
Foto: Facebook Hidroelectrica

Schimbări majore în facturile Hidroelectrica

Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota...

Conductă de transport
Contabili / Foto: Freepik
Întâlnirea dintre Donald Trump și Vladimir Putin în Alaska

Ce vrea Putin în schimbul unui acord de pace în Ucraina

Putin cere cedarea Donbasului și renunțarea Ucrainei la...

TVA
Birou. Foto: Freepik.com
Nunta. Freepik.com
Contabili
Muncitori / FOTO: Freepik
Factura. Foto: Pexels.com
Nord Stream 2
Uzina Volkswagen din Wolfsburg, Germania
Criptomonezi / Foto: Freepik
Google
Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Bursa de Valori București / Foto: BVB.ro

pixel