Șoferii care parchează lângă trecerea de pietoni vor avea o SURPRIZĂ. Sectorul 6 ia măsuri

Autor: Ciprian Dumitrache
Data actualizării:
Data publicării:
Autoritățile din Sectorul 6 au început să monteze stâlpișori în apropierea trecerilor de pietoni și intersecțiilor.

Angajaţii ADPDU Sector 6 au montat stâlpişori din plastic pentru a împiedica parcarea şi staţionarea pe trecerile de pietoni şi în intersecţii, unde autoturismele blocau vizibilitatea.

Au fost vizate, în principal, zonele din proximitatea şcolilor, dar şi acelea unde au avut loc accidente rutiere.

 

Care sunt arterele vizate



Astfel, au fost făcute amenajări pe strada Cupolei, la intersecţie cu Aleea Bărăganu şi Aleea Poarta Albă, pe Drumul Timonierului cu Bd. Iuliu Maniu, Bd.1 Mai cu Strada Vlădeasa, Bd. Iuliu Maniu 19F, dar şi pe strada Ghirlandei 52, în zona Şcolii Sfânta Treime.

"Într-un oraş cu aproximativ 700 de maşini la 1.000 de locuitori, parcate efectiv peste tot, nu avem altă soluţie decât să intervenim punctual şi să prevenim eventuale accidente. De aceea, am apelat la soluţia cu aceşti stâlpişori flexibili, una temporară şi ieftină, prin care asigurăm un minimum de vizibilitate la trecerile de pietoni şi în intersecţii. Este o soluţie pe care o vom extinde în tot sectorul, în primul rând în zonele cu risc ridicat de accidente şi în jurul şcolilor. Ulterior, vom veni cu soluţii de amenajare permanentă, prin investiţii în modernizarea şi reamenajarea străzilor şi trotuarelor", a explicat Paul Moldovan, administratorul public al Sectorului 6.

În perioada următoare, asemenea stâlpişori vor fi amplasaţi în intersecţii şi la trecerile pentru pietoni de pe strada Azurului, strada Centurii, Aleea Istru, în zona Şcolii Gimnaziale "Constantin Păunescu", pe strada Ceahlăul intersecţie cu strada Zboina Neagră, dar şi pe strada Ajustorului cu strada Stupca, scrie Agerpres.

Pentru a preîntâmpina actele de vandalism, Poliţia Locală Sector 6 va amplasa camere mobile de supraveghere. Şoferii care vor fi prinşi că distrug stâlpişorii vor fi amendaţi şi obligaţi să plătească prejudiciul. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Plata POS. Freepik.com
Dolari si euro. Freepik.com
TikTok. Freepik.com
Robert Redford

Ce avere a lăsat în urmă Robert Redford după moartea sa

Robert Redford, actorul și regizorul american care a...

Benzinarie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Bolojan, mesaj de ultimă oră despre tăieri și cheltuieli

Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...

NUntă / Foto: Freepik

Șeful ANAF, precizări despre taxarea darului de nuntă

Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...

Labubu
Bursa / sursa foto: Pexels.com

Cea mai mare agenție de turism se listează pe BVB

Christian Tour, cea mai mare agenție de turism din...

CCR nu a stabilit încă o dată la care va discuta sesizarea

Decizia CCR care aruncă în aer reguli fiscale

Curtea Constituțională a României a emis Decizia nr....

Consiliul Consurenței / Foto: DCBusiness
Fermier într-un lan de floarea soarelui / Foto: Freepik
Dosare de pensii
Bogdan Cârpăveche, Director PwC România
BVB
UE - Rusia. Freepik.com
Klaus Iohannis / Foto: Președinția României
Numără dolari / FOTO: Freepik
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Aur vs Bitcoin / FOTO: Freepik
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Tichet pentru energie
Freepik.com
Generalul Alexus Grynkewich și șeful NATO, Mark Rutte
PLan cadastral / Foto: Freepik

Vești bune: unele acte cadastrale se obțin gratuit

ANCPI a modificat tarifele serviciilor cadastrale și...


pixel