Ce se întâmplă cu banii din PNRR. Anunţul premierului interimar, Cătălin Predoiu
Premierul interimar Cătălin...
Banii vor fi distribuiţi printr-un fond de investiţii destinat să răspundă dificultăţilor cu care se confruntă start-up-urile atunci când încearcă să strângă capital de risc (-venture capital-n.r.), au declarat marţi ministrul german al Finanţelor, Olaf Scholz, şi ministrul german al Economiei, Peter Altmaier.
"Start-up-urile sunt motoare ale schimbării structurale. Ele creează locuri de muncă şi asigură baza pentru prosperitatea viitoarea şi creşterea economică în Germania şi Europa", a subliniat Peter Altmaier.
Citește și: Finanțele pregătesc lansarea de obligaţiuni verzi. Cum va proceda Ministerul
Potrivit unui studiu realizat de firma de consultanţă EY, start-up-urile germane precum firma de tehnologie financiară N26, producătorul de taxiuri aeriene Lilium şi platforma de călătorie Omio au strâns anul trecut o finanţare de aproximativ 4,5 miliarde de dolari, cele mai multe runde de atragere de fonduri fiind în continuare dominate de investitorii străini.
Chiar dacă accesul la capitalul privat s-a îmbunătăţit în ultimi ani, femeile care să înfiinţeze un start-up sunt în continuare o minoritate în cazul Germaniei iar această sub-reprezentare trebuie abordată urgent, a mai spus Olaf Scholz, care în paralel candidează din partea social-democraţilor pentru a fi succesorul cancelarului Angela Merkel după alegerile din septembrie, relatează Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Premierul interimar Cătălin...
Ministrul Burduja a salutat...
Leul dă semne de stabilitate și...
Investiția, dezvăluită de...
Decizia vine în contextul...
China relaxează controlul...
Analistul economic Adrian...
Mii de miliarde de dolari blocate din cauza războaielor...
La Bursa Metalelor de la...
Marți, șaptesprezece fonduri de...
Apple (NASDAQ:AAPL) își face intrarea în domeniul...
Este vorba despre preluarea unui specialist în sisteme...
Piața monetară din România a...
România va încasa, pe 10 iunie, 1,3 miliarde euro din...
ANAF actualizează formularul 100, apare o nouă obligație...
România face un pas decisiv...
Dolarul încetinește ușor după...
Curtea de Conturi a finalizat...
Bursa de Valori București...
Într-un vast depozit de la...
Pariuri limitate prin lege:...