Extras de carte funciară gratis. ANCPI face precizări
Proprietarii de imobile nu vor mai plăti taxa pentru...
Această decizie a companiei, care a preluat marca italiană în 2021, vine după ce autoritățile italiene au acuzat în repetate rânduri constructorul auto de inducere în eroare cu privire la originea vehiculelor produse în străinătate.
Marți, grupul a declarat că decizia a fost luată în mod independent, cu scopul de a "opera cu o transparență completă și absolută în ceea ce privește locul de asamblare a produselor sale și de a preveni orice neînțelegeri în această privință".
"Stellantis este ferm convinsă că a acționat întotdeauna cu deplină corectitudine în această privință", a precizat grupul într-un comunicat.
Decizia face parte dintr-un conflict mai amplu între guvernul italian și Stellantis, proprietarul Fiat, din cauza declinului producției constructorului auto în țară. Guvernul naționalist al Giorgiei Meloni a criticat în mod deschis Stellantis pentru că produce mașini ale mărcilor istorice italiene, precum Fiat sau Alfa Romeo, în țări cu costuri mai mici.
La începutul acestui an, Stellantis a decis să schimbe numele ultimului său model Alfa Romeo, care este produs și în Polonia, din "Milano" în "Junior", după ce ministrul italian al industriei, Adolfo Urso, a declarat că numele încălca o lege care vizează produsele care pretind în mod fals că sunt italiene.
Săptămâna trecută, poliția fiscală a confiscat peste 130 de mașini Fiat Topolino importate din Maroc, care purtau pe portiere un autocolant cu culorile drapelului italian.
Marți, Stellantis a declarat că culorile drapelului italian de pe Fiat 600, precum și de pe Topolino, au fost menite doar "să indice originea antreprenorială a produsului", proiectat și stilizat în Italia.
Stellantis a precizat că a precizat întotdeauna în mod clar că Fiat 600, lansat oficial anul trecut, a fost asamblat în Polonia.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Proprietarii de imobile nu vor mai plăti taxa pentru...
Guvernul a aprobat o schemă de...
Cu doar câteva ore înainte de...
Grupaj de știri.
Ministrul Muncii, Simona...
Ministrul Muncii, Simona...
Investitorii au afișat un...
Daniela Dărăban, directorul executiv al Federației...
O măsură ce se va aplica în conformitate cu unordin al...
Ministrul Muncii, Simona...
În 2025, războiul cipurilor...
BNR a comunicat cursul valutar...
Este concluzia unui sondaj Reuters realizat în rândul...
Anunțul a fost făcut marți de guvernul de la Kiev, citat...
Primul trimestru tocmai s-a...
Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații...
Regina Maria, una dintre cele...
Au scăzut rezervele valutare...
Aurul a atins marți un nou...
Kremlinul a venit cu precizări...
Reuters a realizat o cronologie...
Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității...
Norvegia revine pe radarul geopolitic european, pe...
Sebastian Burduja a ţinut să...
Uniunea Europeană se pregătește...
Turismul european spre SUA...