Stimulent financiar pentru angajarea elevilor și studenților pe perioada vacanței

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Tineri / Foto: Freepik
Tineri / Foto: Freepik
Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) reamintește angajatorilor că pot beneficia de un stimulent financiar lunar dacă angajează elevi sau studenți pe perioada vacanței.

Acest stimulent este egal cu 50% din valoarea indicatorului social de referință (ISR) al asigurărilor pentru șomaj și stimulării ocupării forței de muncă, care în 2024 este actualizat la 660 lei.

Stimulentele financiare se acordă pentru o perioadă de maximum 60 de zile lucrătoare într-un an calendaristic, pentru fiecare elev sau student cu care s-a încheiat un contract individual de muncă. Diferența dintre stimulentul lunar și salariul realizat va fi acoperită de către angajator din fondurile proprii.

Angajatorii care pot beneficia de acest stimulent sunt cei care angajează elevi și studenți pe baza:

unui contract individual de muncă pe durată determinată, egală sau mai mică decât durata vacanței, cu normă întreagă sau cu timp parțial;unui contract de muncă temporară, cu condiția ca durata misiunii de muncă temporară să fie egală sau mai mică decât durata vacanței.

Pentru tinerii sub 18 ani, un contract individual de muncă cu durata timpului de muncă de 6 ore pe zi și de 30 de ore pe săptămână este considerat normă întreagă.

Pentru a beneficia de stimulentul financiar, angajatorii trebuie să încheie o convenție cu agenția pentru ocuparea forței de muncă județeană sau a municipiului București, în termen de 30 de zile de la data angajării elevilor sau studenților.

Nu vor beneficia de stimulent financiar:

angajatorii care angajează elevi și studenți înainte de începerea vacanței conform legii;angajatorii care au beneficiat deja de stimulentul financiar pentru aceeași elevi sau studenți pentru o perioadă de 60 de zile lucrătoare în cursul anului calendaristic.

Pentru informații suplimentare, angajatorii interesați se pot adresa agențiilor județene pentru ocuparea forței de muncă sau agenției municipiului București. Datele de contact sunt disponibile pe site-ul ANOFM la www.anofm.ro.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

CCR a decis / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Contor electric

Se dau bani pentru energie! Tot ce trebuie să știți

Românii aflați în situație de sărăcie energetică pot...

Jean Ivan, noul director interimar al Romsilva

Romsilva are un nou director intermediar

Jean Vişan, noul director general interimar al Romsilva....

Casa de schimb / Foto: Arhivă
Neodimium pur
Datorii la stat / Foto: Freepik
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Fabrica de reciclare / Foto: Freepik
BVB
Om de afaceri vorbeste la telefon / Foto: Freepik
Eoliene / Foto: Freepik
Microbuz / Foto: oglindadeazi.ro
foto: pexels.com
SpaceX
Cristian Popa, BNR
Ilie Boloja și Sorin Grindeanu / Foto: George Călin / Mălina Norocea / Inquam Photos
Bani / Foto: DCBusiness
Butoaie cu petrol / Foto: Freepik
Uzina Dacia Mioveni
Judecător / Foto: Freepik
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Carduri sociale
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Energie verde / Foto: Freepik
MIPE schimbă și simplifică obținerea banilor / Foto: Freepik
Abonament la internet
Temu / Foto: DCBusiness

pixel