Știrile dimineții, 29 noiembrie

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Știrile dimineții
Știrile dimineții
Grupaj de ştiri.

Apare cardul de energie. Cine şi cum va primi cei 1.400 de lei, ajutor pentru sezonul rece

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a publicat, în consultare publică, proiectul de acordare a ajutorului pentru plata facturilor. Este vorba despre ordonanţa de urgenţă privind unele măsuri pentru acordarea sprijinului necesar populației vulnerabile pentru compensarea prețului la energie cu finanțare din fonduri externe nerambursabile.

Alertă de securitate la Twitter! Datele personale a peste 5,4 milioane de utilizatori au ajuns în posesia hackerilor

Datele persoane a peste 5,4 milioane de utilizatori ai platformei Twitter au fost furate de hackeri. Ce spun experții în securitate cibernetică şi ce vulnerabilitate are platforma socială.

Daniel Zamfir: Este exclus ca ținta cuprinsă în PNRR care înseamnă construirea celor două centrale pe gaz să fie îndeplinită

Daniel Zamfir, senator în Comisia economică, industrii și servicii a vorbit despre PNRR.

Christine Lagarde a făcut anunțul despre inflație: Nu a atins încă nivelul de vârf

Rata inflaţiei în zona euro nu a atins încă nivelul de vârf şi există riscul să fie şi mai ridicată decât estimăm în prezent, a avertizat luni preşedintele Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, transmite Reuters.

Criza energetică din România. Profesorul Mircea Coșea: ”Discriminăm pensionarii care stau la oraș”

”Am impresia că repetăm celebra ”Simfonie neterminată”. Știți că atunci când și-a terminat partitura, fiecare instrumentist a părăsit sala. Și a mai rămas unul care să închidă lumina, iar acesta se pare că sunt eu”, a declarat profesorul de economie Mircea Coșea, făcând un bilanț al discuțiilor prilejuite de conferința cu tema ”Criza energetică și efectele pe termen lung”, organizată de DCNews.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Gabriel Biriș
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Pe peron
Diamantul bicolor / Foto: GIA
Aur și argint
Cartofi / Foto: Freepik
Camion alimentează la o benzinărie / Foto: Freepik

Nouă schemă de compensare a accizei la motorină

Ministerul Finanțelor a publicat luni, 21 octombrie...

Telefoane mobile / Foto: Freepik

Pste un milion de români s-au portat în 2025

Românii continuă să își exercite libertatea de a schimba...

Guvern. Foto: Mihai Ciobanu

Se crapă un zgârie nori emblematic din New York

Construit pentru a domina skyline-ul New York-ului și a...

Portofel. Foto: Freepik.com
Chei auto. Foto: Freepik.com
Un fermier ține în mână câteva roșii
Fabrica. Foto: Freepik.com
Freepik.com
Pădure / sursa foto: Freepik.com
CEC Bank
Curs valutar. Foto: Pexels.com
Bitcoin / FOTO: Freepik

Bitcoin își revine după minimele înregistrate vineri

Bitcoin își revine după minimele înregistrate vineri,...

CCR a emis un comunicat
Președintele Nicușor Dan
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos

pixel