Ştirile dimineţii. Cele mai importante informaţii, la început de zi

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Grupaj de ştiri. Click pe titluri pentru a citi articolele.

Mai multe servicii BRD nu vor funcţiona, urmare a unor lucrări de mentenanţă

BRD anunţă lucrări de mentenanţă.

 

Ce urmează pentru economia mondială? FMI revizuiește previziunile pentru 2025

FMI a publicat vineri un nou raport privind prognozele economice globale, anticipând o creștere de 3,3% a economiei mondiale în 2025, cu 0,1 puncte procentuale mai mult decât estimările din octombrie. Avansul este susținut în principal de o performanță economică mai puternică a SUA.

 

Sistarea livrărilor de gaze din Rusia încinge spiritele între Chişinău şi Tiraspol

Chișinăul nu s-a opus și nu se opune livrărilor de gaze naturale către malul stâng al Nistrului, respectând cadrul legal în vigoare, a transmis vineri președinția Republicii Moldova. Declarația vine în contextul acuzațiilor liderului separatist transnistrean Vadim Krasnoselski, care, recent întors de la Moscova, a susținut că autoritățile moldovene blochează aprovizionarea cu gaze naturale a regiunii, după ce Rusia a sistat unilateral livrările începând cu 1 ianuarie 2025, relatează Ziarul Național din Chișinău.

 

Bani pentru fermieri. APIA, veşti bune

Peste 90% dintre fermierii eligibili, autorizați pentru plata finală aferentă anului 2024, informează APIA - Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură.

 

Noua bombă fiscală. Negrescu: Guvernul vrea economiile din Pilonul II

Analistul economic Adrian Negrescu explică de ce statul este interesat de unificarea impozitului pe salarii cu contribuția la sănătate. Economistul spune că ideea de a unifica impozitul pe salarii cu contribuția la sănătate ascunde, de fapt, o altă bombă fiscală, pregătită de guvern – preluarea pilonului 2 de pensii, a explicat Negrescu într-o postare pe Facebook.

Această scamatorie financiară gândită de MFP dovedește foamea de bani a guvernului și lipsa oricărui scrupul în privința utilizării banilor contribuabililor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Document. Foto: Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik
Industrie / Sursa: Freepik.com
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Oameni pe stradă
Netflix / Foto: Freepik
Podul Giurgiu - Ruse
Ispectori ai ANAF și Vamei
Foto: Facebook MADR
Nave petroliere / Foto: Freepik
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Mină de suprafață / Foto: Pexels
Foto: Mihai Ciobanu
Adrian Negrescu
Petroliști venezueleni / Foto: PDVSA
Donald Trump
Servere / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com
Foto: Oana Pavelescu
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Dosare ANAF. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Benzinărie Lukoil

Un jucător saudit intră în cursa pentru activele Lukoil

Compania saudită Midad Energy a devenit unul dintre...

Inspector antifraudă, ANAF
Vânzare online / Foto: Freepik
Kaufland. Foto: Mihai Ciobanu

Programul magazinelor Kaufland de Crăciun și de Revelion

Kaufland România anunță programul de funcționare al...

Investiții / Foto: Freepik

pixel