După ce a fost detașat timp de peste 240 de zile în Oceanul Indian, portavionul USS Nimitz a primit din partea Secretarului Apărării, Lloyd Austin, instrucțiuni să se îndreapte către zona de responsabilitate a Flotei a 7-a, respectiv Indo-Pacific.
Măsura a fost văzută ca un posibil semnal către Iran, în scopul detensionării relațiilor, venit pe fondul eforturilor administrației Biden de a deschide negocieri cu privire la un nou acord nuclear cu Iranul.
Pe parcursul misiunii sale, USS Nimitz a fost responsabil pentru siguranța aeriană în timpul retragerii trupelor americane din Afganistan, desfășurând operațiuni și exerciții în zona Oceanului indian, potrivit Pentagonului. De asemenea, acesta a efectuat misiuni de scurtă durată în Somalia, organizând raiduri aeriene asupra extremiștilor din țară și a fost implicat în instruirea flotei a 7-a a marinei indiene, relatează Jpost.
'Nimitz și navele de sprijin au fost desfășurate mai mult decât este, de obicei, necesar. Oficialii din Austin și CentCom și Navy trebuie să ia în considerare uzura marinarilor, a navelor și a aeronavelor', se spune într-un comunicat al Marinei militare americane.
Nimitz are un deplasament de 100.000 de tone. Acesta a fost lansat la apă în 1968, este una dintre cele mai mari nave de război americane. Nava a fost numită după numele comandantului flotei Pacificului din Al Doilea Război Mondial, Chester W. Nimitz, care a fost ultimul amiral de flotă al marinei americane.
Este una dintre cele 10 nave similare din clasa sa: Eisenhower, Vinson, Lincoln, Roosevelt, Washington, Stennis, Truman, Reagan și Bush .
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Trump ar putea renunța în...
Reacţia autorităţilor din China...
Președintele interimar Ilie...
Bursa de Valori București...
Astăzi îți atragem atenția...
Plenul Consiliului Superior al...
Criză de forță de muncă în...
O mișcare anticipată de analiști.
Cursul valutar de joi, 17...
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor...
Având în vedere încălzirea...
Curs BNR, joi, 17 aprilie.
Discuții mai clare datorită...
Magazinele marilor lanţuri de retail din România vor fi închise în prima zi...
Bill Gates a confirmat, încă o dată, că nu va lăsa...
Această instituție a devenit...
Pe fondul escaladării războiului comercial dintre Statele Unite și China, un...
Un miliardar turc vrea să aloce...
Tehnologia în cădere liberă: Nvidia și Nasdaq, printre...
Banca Naţională a României împlineşte joi 145 de ani.