"Nu există anchetă, nu există audieri", a explicat el, în condiţiile în care camera inferioară a Congresului, unde democraţii deţin majoritatea, urmează să voteze asupra celui de-al doilea act de acuzare împotriva lui Trump, deschizând astfel calea pentru un proces de destituire a lui în Senat.
"Cu atât mai mult cu cât Senatul a confirmat că niciun proces nu va începe înainte de învestirea preşedintelui Biden", pe 20 ianuarie, a adăugat McCarthy.
Preşedintele în exerciţiu Donald Trump, care denunţă fără dovezi fraudarea alegerilor, este acuzat că a încurajat asaltul susţinătorilor săi asupra Capitoliului, pe 6 ianuarie, un asalt ce a zguduit democraţia americană.
Donald Trump are "o responsabilitate" în violenţele de la Capitoliu, a admis cu toate acestea Kevin McCarthy, pentru că "el ar fi trebuit să denunţe imediat acea mulţime când a văzut ce se întâmplă".
Citește și Nancy Pelosi. Donald Trump este "un pericol evident şi imediat"
Liderul minorităţii republicane din Camera Reprezentanţilor a cerut înfiinţarea unei "comisii de anchetă" a Congresului şi votarea unei "moţiuni de cenzură", o condamnare mai mult simbolică.
Democraţii vor prelua pe 20 ianuarie controlul în camera inferioară, însă vor avea nevoie de ralierea a numeroşi republicani pentru a asigura majoritatea necesară de două treimi pentru demiterea lui Donald Trump.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Banca Națională a României a...
Liberalizarea prețului la...
Guvernul României ia măsurile...
Guvernul lansează aplicația...
Dobânzile pe piața interbancară...
AUR depășește 40% în intenția...
Arabia Saudită majorează prețurile la țiței pentru toate...
Statul ar urma să încaseze...
România a evitat până acum...
⦁ Românii aleg des produse...
BNS cere partidelor politice să...
NEVERSEA SRL, organizatorul...
Banca Națională a României...
China nu poate accepta o...
Programul Casa Verde...
Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...
O propunere votată în...