Suntem sub bulgari la acest capitol. Ce hibă au companiile românești față de cele ale vecinilor

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Sprijin de la guvern pentru copii
Sprijin de la guvern pentru copii
Deloitet spune că în mediul de afaceri din România nu prea există tendința de a face achiziții de companii în exterior spre deosebire de toate țările din jur. Ungurii, polonezii chiar și bulgarii stau mai bine la acest capitol. 

Companiile românești sunt mult prea defensive și nu riscă în extinderea în exterior prin achiziții. Este un capitol la care companiile din alte țări stau foarte bine astfel că vedem achiziții făcute în România de către unguri, polonezi sau antreprenori bulgari.

"Rarisim vedem companii româneşti care cumpără peste hotare şi care se internaţionalizează, este o situaţie foarte rar întâlnită, probabil vedem o dată la fiecare doi ani că există o tranzacţie. În timp ce polonezii sunt foarte achizitivi, dar şi ungurii sunt mai achizitivi în România, bulgarii, toţi sunt mai achizitivi decât românii. Deci, ca o critică a mediului de afaceri, probabil că trebuie făcute multe pentru consolidarea pieţei locale şi chiar pentru expansiunea, din aproape în aproape. Ai un model de business, îl poţi replica. În principiu ar trebui să epuizezi posibilităţile de creştere locale ca să te duci apoi în exterior", a spus Ioana Filipescu, partener Deloitte.

Reprezentanta Deloitte a estimat că firmele create cu scopul explicit de a fi vândute nu au un viitor economic bun.

Deloitte a precizat aceste aspecte la reuniunea de afaceri cu tema "Dezvoltarea Accelerată a Afacerilor", organizată de Elite Business Women - comunitatea femeilor antreprenor din România.

Citește și:Oficial Deloitte: Plafonarea dobânzilor duce la explozia cursului de schimb

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Schimb valutar / Foto: Freepik
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Reforma fiscală 2026: scenariile posibile după verdictul CCR

După verdictul Curții Constituționale privind legea din...

Banca Nationala a României
Platforma online pentru PNRR / Foto: Freepik
Helical Fusion
Ghișeu / Foto: Freepik
Keir Starmer, Friedrich Merz, Emmanuel Macron și Volodimir Zelenski
L'Oreal, sediul central, Paris
Călători în gară / Foto: Freepik
Ilie Bolojan, Ciprian Ciucu și Ludovic Orban, la anunțarea rezultatelor parțiale ale alegerilor locale / Foto: George Călin / Inquam Photos
Cadastru / Foto: Freepik
Contabili / Foto: Freepik
Buletin de vot / FOTO: Facebook AEP
Barajul Paltinu
Aeroportul Otopeni
Transelectrica

ANRE a dat drumul la licențe. Ce se schimbă în energie

ANRE a aprobat noi licențe în energie și gaze și...

Lingouri și monezi din argint

Argintul se apropie vertiginos de 60$ uncia

Argintul atinge un nou maxim istoric la 59,33 dolari...

Cupola care acoperă sarcofagul centralei nucleare de la Cernobîl, avariată de o dronă / Foto: AIEA / Twitter
Foto: Pexels.com
Inelul botezat Kryptonite
UBS Bank
Jeffrey Epstein
Elon Musk
Polițiștii au descoperit o cantitate record de articole pirotehnice
foto: pexels.com
Titluri Tezaur / FOTO: Pagina de Facebook a Ministerului Finanțelor
Apă și canalizare / FOTO: Freepik
Eoliene

Sistemul energetic din România, salvat de vânt

România se sprijină pe vânt pentru a evita o pană majoră...

Vameși
Foto: Pexels.com

pixel