La mulți ani! Să intrăm în 2026 cu mintea limpede și cifrele clare
Uniunea Naţională a Transportatorilor Rutieri atrage atenţia în cazul modificării legii, că se vor recrea condiţiile dezechilibrelor grave din piaţa RCA şi tarifele vor creşte accentuat pentru toţi deţinătorii de vehicule din România.
ASF a primit peste 10 mii de petiții în primele 6 luni
Deocamdată acestea sunt plafonate la 25%. În plus, urmăresc şi eliminarea obligaţiei ASF de reglementare a modului de calcul al tarifelor de primă, a criteriilor de risc, a indicilor de încărcare, ori alte instrumente de ajustare a tarifelor de primă.
”Impactul adoptării acestor măsuri se va transpune prin creşterea tarifelor RCA fără să mai fie necesară nicio justificare. Reamintim că prima de asigurare RCA este stabilită prin calcul actuarial, dar depinde şi de alte elemente, precum marja de profit, canalele de distribuţie, gradul de intermediere, comisioanele brokerilor, nivelul personalului companiei de asigurări şi salarizarea.”, se arată în comunicat.
Uniunea Naţională a Transportatorilor Rutieri solicită Consiliului Concurenţei publicarea raportului final
”În acest sens, UNTRR solicită Consiliului Concurenţei publicarea raportului final, pentru ca ASF să argumenteze în faţa Comisiei Europene prevederile legale actuale şi ca toţi asiguraţii RCA din România să înceapă demersurile de recuperare a sumelor percepute în plus ca urmare a înţelegerilor neconcurenţiale”, potrivit Economica.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
2025 a fost anul în care multe dintre dezechilibrele...
Guvernul a adoptat o ordonanță...
Guvernul suspendă aplicarea mecanismului RO e-TVA până la finalul anului...
Moneda națională a încheiat...
Nivelul accizelor la bere, vin,...
Guvernul confirmă menținerea impozitului de 1% pe...
Gigantul taiwanez al...
Agenția de rating Moody’s a...
Gigantul sud-coreean Samsung SDI dezvoltă o nouă...
Ţinta Companiei Naţionale de...
România, pe muchie între export...
Ministerul Apărării de la...
O propunere legislativă depusă...
Parlamentul a adoptat Legea...
Diamantele nu mai sunt doar...
O propunere legislativă depusă...
Socoteala de acasă a președintelui Donalt Trump nu se...
Ministerul Economiei,...
Banca Națională a României a...
Guvernul prelungește schema de...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Într-un peisaj digital în care...
Guvernul decide să prelungească...
Ministerul Dezvoltării,...
Exporturile globale de gaze...
Guvernul introduce un instrument de presiune directă...
Dobânzile din piața monetară interbancară au rămas la...
România intră în anul 2026 cu...
Consiliul Concurenței a...