Taxa pe sucuri. Producătorii: ”Este ilogic!”

Autor: Mihai Paul
Data publicării:
Producatorii de sucuri vor avea încasări record din cauza verii care se anunță secetoasă
Producatorii de sucuri vor avea încasări record din cauza verii care se anunță secetoasă
Producătorii din industria alimentară au protestat față de introducerea taxelor pe băuturile cu zahăr, sucurile pe care populația le consumă mai ales vara.

Introducerea de suprataxe în industria alimentară, la nici patru ani de la mult-aşteptata reducere a TVA la alimente, este ilogică şi va afecta serios puterea de cumpărare a populaţiei în special a acelor categorii sociale cu venituri medii şi mici, consideră Federaţia Patronală Română din Industria Alimentară - Romalimenta.

"La nici patru ani de la mult-aşteptata reducere a TVA la alimente, introducerea de supra-taxe în industria alimentară este ilogică şi va afecta serios puterea de cumpărare a populaţiei, în special a acelor categorii sociale cu venituri medii şi mici. Suprataxarea va avea un impact negativ asupra agriculturii şi industriei alimentare româneşti şi va duce la scăderi considerabile ale impozitelor şi contribuţiilor producătorilor afectaţi la bugetul de stat, ca şi ale celor din sectoarele cu care aceştia au relaţii economice (furnizori, distribuitori etc.), precum şi la diminuarea producţiei şi implicit reducerea numărului de locuri de muncă", se arată într-un comunicat al Romalimenta.

Pe primele locuri la consumul de bături cu zahăr sunt sucurile carbogazoase, Coca-Cola și Pepsi-Cola fiind lideri la acest capitol.

Supermarket închis în România! Avea promoții expirate și sucuri reetichetate  

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...

Bani
Gabriel Biriș
Adrian Nica, șeful ANAF
Daniel Dăianu
Camion alimentează la o benzinărie / Foto: Freepik
Comisia Europeană
Freepik.com
București / Foto: Freepik
Euro. Freepik.com
Studiou Disney / sursa foto: Pexels.com / Lucas TENTELIER
Foto: Reuters
Case de schimb valutar
Plată online / Foto: Freepik
Contabilii și firmele vor avea un an greu în 2026 / Foto: Freepik
Banca Națională a României
O nouă lege prevede colectarea de date de către marile instituții bancare
TikTok. Freepik.com
Prețurile la alimente au explodat / Foto: Freepik

pixel