Carburanții urcă din nou. Cât plătești acum pentru un plin
Prețurile la carburanți au înregistrat o creștere ușoară...
Andreescu, la 19 ani, ocupă locul 15 în clasamentul mondial, după ce anul trecut nu reuşise să treacă de calificări la Flushing Meadows.Ea a explodat anul acesta în circuitul WTA, reuşind să câştige trei titluri, la Indian Wells, Toronto (după o finală în care Serena a abandonat din cauza unei accidentări) şi US Open, astfel luni va urca pe locul 5 în lume, depăşind-o şi pe Simona Halep.
La primul turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open, Andreescu s-a oprit în turul al doilea, venind din calificări. De asemenea, la Roland Garros a ajuns până în turul al doilea, abandonând din cauza unei accidentări la umărul stâng din cauza căreia a ratat tot sezonul de iarbă, inclusiv turneul de la Wimbledon.
Serena Williams (8 WTA), care va împlini luna aceasta 38 de ani, ratează o nouă şansă de a-şi trece în palmares al 24-lea titlu de Mare Şlem, după ce a pierdut finalele de la Wimbledon şi US Open în ultimii doi ani. Ultimul titlu de Grand Slam câştigat de americancă datează din 2017, de la Australian Open.
Andreescu a obţinut victoria după o oră şi 39 de minute, dar succesul său putea fi chiar mai rapid, dacă nu rata o minge de meci la scorul de 5-1 în setul secund. Williams a reuşit să revină şi să egaleze, 5-5, dar Andreescu a câştigat două ghemuri şi a obţinut victoria.
Citește și Alexis Ohanian. Cine este soțul Serenei Williams
Bianca Andreescu a avut 5 aşi şi a comis 3 duble greşeli, iar Serena a reuşit 9 aşi, dar a comis şi 8 duble greşeli. Jucătoarea canadiană a reuşit 18 winners, dar a avut şi 17 erori neforţate, în timp ce Williams a contabilizat 33 de winners şi tot 33 de erori neprovocate.
Pentru titlul cucerit la Flushing Meadows, Bianca a primit un cec de 3.850.000 dolari. Aflată la al patrulea turneu de Mare Şlem din carieră, sportiva de origine română a egalat recordul stabilit în 1990 de Monica Seles, devenind totodată prima jucătoare canadiană care câştigă un Grand Slam în era open, care a început în 1968.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Prețurile la carburanți au înregistrat o creștere ușoară...
Începând cu anul 2026, fișierul...
Administraţia Naţională de...
Inflația este unul dintre cei mai invocați termeni din...
În inima industriei europene de...
Autoritatea de Supraveghere Financiară a adoptat și...
Ungaria și Slovacia se...
Gigantul minier australian BHP...
Rata anuală a inflației a ajuns...
Noua lege privind organizarea...
Liderii celor patru partide din...
Omniasig Vienna Insurance Group...
ASF schimbă regulile pentru prospectele fondurilor de...
Moneda națională a înregistrat...
Curtea Constituțională a...
O parte dintre dificultăţile...
Liderii coaliţiei de guvernare...
Resursele de energie primară...
Persoanele fizice autorizate...
Declarațiile premierului Ilie...
Vremea se va răci considerabil în București în...
Statele Unite ar putea...
Inteligență artificială pe...
Președintele Consiliului...
Astăzi, la sediul Ministerului...
Guvernul se pregătește să investească aproape un miliard...
Ziua de luni, 16 februarie,...
Producătorii auto japonezi și britanici își exprimă...