Termene ANAF ianuarie: când se depune Declarația 394 și ce formulare au scadență pe 31
Vineri și sâmbătă sunt două...
Uzina de 200 milioane de dolari din zona de liber schimb Lingang, aparţinând de Shanghai, va fi prima unitate de acest tip a Tesla, din afara Statelor Unite. Producţia de masă va demara la începutul anului viitor, cu o capacitate iniţială de 10.000 de sisteme Megapack de stocare a energiei pe an, adică echivalentul unor capacităţi de stocare de aproximativ 40 de Gigawaţi-oră.
Conform informaţiilor de pe site-ul Tesla, Megapack este o baterie puternică. Aceasta stochează energie şi ajută la stabilizarea reţelei şi la prevenirea întreruperilor în alimentare. Fiecare Megapack poate stoca peste 3,9 megawaţi-oră (MWh) de energie, suficient pentru alimentarea a 3.600 de locuinţe timp de o oră.
Tesla produce din 2019 vehicule electrice la Shanghai pentru China, Europa şi alte pieţe. În China, cea mai mare piaţă EV din lume, Tesla este pe locul doi în funcţie de vânzări, după grupul chinez BYD.
Miercuri, acţiunile Tesla au urcat cu 6,6% la Bursa de la New York. Anul acesta titlurile au înregistrat un declin de 25%.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Vineri și sâmbătă sunt două...
Piața gazelor naturale intră în...
Dolarul american s-a depreciat...
China a transmis luni că...
Aurul a trecut luni de pragul...
Al doilea incident mortal...
Ministerul Agriculturii și...
Mii de români scapă de datorii. Cine poate beneficia și...
Autoritățile franceze au...
S&P 500 a crescut, dar nu la fel de spectaculos ca...
Președintele SUA, Donald Trump,...
Cele mai multe insolvențe au...
Persoanele fizice implicate în...
Autoritățile chineze au transmis celor mai mari companii...
Proiectul SMR de la Doicești...
Acordul UE-Mercosur nu se poate...
Înalta Curte de Casație și...
Polonia nu se grăbește să...
România vrea în Consiliul...
Potrivit unui sondaj, rata de...
Unul din doi români...