Economia bate pasul pe loc. Produsul Intern Brut a stagnat în primul trimestru din 2025
INS a publicat datele privind...
În cazul persoanei decedate, cauza morţii pare să fi fost expunerea la "temperaturi extrem de scăzute", a declarat şeful poliţiei din Houston, Art Acevedo, pe Twitter.
Site-ul PowerOutage.us, care urmăreşte situaţia întreruperilor de curent, a informat că 4.113.701 de clienţi din Texas rămăseseră fără curent la 2:05 a.m.(07:05 GMT) marţi.
Valul de frig care a afectat Texasul a ajuns şi în partea de nord a Mexicului, unde autorităţile au declarat că 4,7 milioane de persoane rămăseseră fără curent luni dimineaţa. În jurul prânzului, curentul revenise la aproape 2,6 milioane dintre aceştia.
Citește și: Prognoză meteo până pe 28 februarie. Vremea, în încălzire
Preşedintele SUA Joe Biden a instituit luni starea de urgenţă în Texas, unde temperaturile au variat de la minus 2 la minus 22 de grade Celsius.
Aeroportul Intercontinental George Bush din Houston va rămâne închis până cel puţin la ora 13:00 (19:00 GMT) marţi,
în timp ce pe Aeroportul William P. Hobby din acelaşi oraş operaţiunile sunt suspendate până cel puţin marţi la prânz din cauza vremii nefavorabile.
În afară de Texas, o mare parte din Statele Unite a fost afectată de un val de frig parcusul minivacanţei de Presidents' Day.
Potrivit Serviciului Naţional de Meteorologie (NWS), o masă de aer arctic s-a răspândit spre sud, mult dincolo de zonele obişnuite cu temperaturi de sub zero grade Celsius.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
INS a publicat datele privind...
Declarația unică (Formular 212)...
Aplicația informatică a...
Vladimir Putin nu va participa...
Piețele financiare își pierd...
Comisia Europeană propune...
Casa Albă susține că a semnat...
Angajații din România pot...
Trump încheie vizita în Golf cu...
Grupaj de știri.
România va încasa 1,3 miliarde...
Statele Unite și Qatarul au...
Construită inițial pentru a...
Datele privind inflația americană, o dezamăgire pentru...
Bursa de Valori București (BVB) a încheiat sesiunea de...
Câteva zile s-a spus că Orgnizația Țărilor Exportatoare...
Rusia pare determinată să se pregătească pentru o...
Material 3 Expressive: un nou suflu pentru Android.
India analizează posibilitatea...
Executivul spaniol continuă să lucreze pentru a „face...
Contul curent al balanţei de...
Dobânzile scad ușor, dar randamentele titlurilor de stat...