Vine taifunul tarifar! Negrescu: Se pare că Trump nu a citit cartea de istorie
Analistul financiar Adrian...
Referindu-se la platformele deja funcționale sau în curs de implementare realizate de instituția pe care o conduce din fonduri europene, ministrul Muncii a vorbit despre tichetul pentru prestatorul casnic.
În locul banilor
Detaliind, Simona Bucura-Oprescu a explicat că, dacă cineva are nevoie de un lucrător ocazional care să vină acasă, poate fi folosită această platformă. ”Dacă vi se strică ceva, puteți apela la un astfel de lucrător căruia, pentru a evita, pe de o parte, să-l plătiți la negru, iar pe de altă parte pentru ca dânsul să beneficieze de asigurări sociale, dar și dreptul de asigurare de sănătate, îi oferiți acest tichet de prestator casnic în locul remunerației. În felul acesta, dânsul are posibilitatea să-și deconteze acești bani și, în felul acesta, se evită munca la negru”, a relatat ministrul Muncii.
De unde pot fi procurate
De exemplu, un instalator care, pentru reparațiile făcute, cere 50 de lei, în locul banilor, el poate primi ”acest tichet în valoare de 15 lei. În funcție de suma pe care o negociați pentru anumite activități, puteți utiliza mai multe tichete”. Ele pot fi procurate de la orice filială județeană a Agenției pentru ocuparea forței de muncă, de la Poșta Română, dar și în sistem online. La rândul lui, instalatorul le poate deconta prin cele trei metode.
Statul cu ce rămâne?
”Din cei 15 lei, 12 lei îi rămân persoanei la care s-a apelat pentru desfășurarea acelei activități ocazionale, iar diferența de trei lei rămâne pentru asigurarea de sănătate, respectiv pentru drepturile de asigurări sociale, adică merge la pensie”, a explicat Simona Bucura-Oprescu.
Aflați ce a spus ministrul Muncii despre Revisal, despre digitalizare și despre multe alte subiecte de interes urmărind întreaga emisiune:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Analistul financiar Adrian...
Președintele SUA, Donald Trump,...
Executivul se reunește joi, 3...
Casa Albă susține că taxele lui...
Acest proiect ar putea avea un impact semnificativ...
Ministerul Energiei continuă să investească în...
România a absorbit doar 9,4...
Sergiu Manea, CEO al Băncii...
Patru mari jucători europeni...
Grupul de inteligență artificială MLCommons a dezvăluit...
Un avertisment lansat de un expert internațional.
Informare din partea...
Creștere masivă a comenzilor...
De la 1 aprilie 2025,...
De neclintit. Nici măcar valul...
În ultimii 12 ani nu s-a mai...
Acțiunile băncii franceze BNP Paribas au înregistrat o...
ANAF anunță întreruperi ale...
Banca Națională a României și...