"Capacitatea de transport, pentru că este un element foarte important în funcţionare a sistemului - pentru această iarnă va fi undeva la 3.000-3.500 de megawaţi. În fiecare an aceasta a crescut. Ţinta noastră este să atingem 3.500 de megawaţi pentru acest iarnă, astfel încât atunci când avem energie să o putem exporta şi invers, când avem nevoie să avem pe unde importa energie electrică. În ceea ce priveşte reţeaua electrică de transport, suntem pregătiţi în sensul în care, noi, Transelectrica, avem lucrări atât de mentenanţă a reţelei, de asigurare a parametrilor normali", a menţionat Virgiliu Ivan, la conferinţa cu tema "Provocările iernii 2023 - 2024 pentru sistemul energetic naţional", organizată de Focus Energetic.
El a subliniat că Transelectrica are foarte multe şantiere în care se lucrează pentru obiective energetice noi.
"Avem foarte multe şantiere în care se lucrează pentru obiective energetice noi - şi nu mă refer doar la staţii electrice pe care le retehnologizăm, dar ne referim şi la linii electrice noi, linii electrice care să dea un plus siguranţei în funcţionare şi bineînţeles racordări de noi instalaţii la sistem. Din perspectiva infrastructurii de transport pe care o deţinem, suntem pregătiţi", a punctat Virgiliu Ivan.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...
Numărul locuinţelor asigurate...
Redacţia DC Business vă urează...
Grupaj de ştiri.
În noile condiții generate de războiul tarifelor,...
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...
Volkswagen ar putea muta o...