Avalanșă de declarații la ANAF pe 15 ianuarie: Cine trebuie să depună documentele
Ce declarații trebuie depuse la...
Cum poți transfera pensia în străinătate
Legislația permite ca românii să își poată transfera pensia în orice țară, în cazul în care persoana respectivă s-a mutat în străinătate.
Mircea Coșea: Cum a ajuns bugetarul român oaia neagră a economiei
Oficial se considera că ”neproductivii” sunt ”prea mulți” , fiind necesară evitarea situației în care ” doi sunt cu mapa și doar unul cu sapa”, așa după cum se spunea atunci.Una dintre consecințele acestei politici a fost reducerea drastică a locurilor în învățământul superior la facultăți considerate în zona ” neproductivității”: litere, drept, limbi străine.
Orban: Garantez că vom crește pensiile
Premierul Ludovic Orban a dat asigurări că pensiile vor creşte anul acesta, precizând că procentul de majorare va fi făcut public la finalizarea analizelor economice pe care Guvernul le are în lucru.
Noile Buletine de Identitate. Proiect de lege. Propunere problematică
Potrivit unui proiect de lege ce-ar putea să treacă de Parlament, viitoarele buletine electronice vor permite inclusiv folosirea semnăturii electronice. Se ridică însă niște semne de întrebare.
Marcel Vela a făcut un ANUNȚ IMPORTANT pentru ȘOFERI
Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a declarat, vineri, că toţi dealerii de autoturisme, inclusiv producătorii, vor putea înmatricula direct autovehiculele noilor proprietari printr-un simplu document.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ce declarații trebuie depuse la...
Avocatul specializat în...
Leul a încheiat ședința de miercuri în ușoară scădere...
Deficitul de cont curent al...
Proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței...
Sindicatul Salariaţilor din...
Val de scumpiri în economie:...
Consiliul de Administraţie al TAROM a decis numirea lui...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Bursa de pe Wall Street închide...
Reorganizare amplă în sectorul...
Perspective mai slabe pentru...
Uniunea Europeană a continuat să înregistreze un...
Curs valutar BNR, 13 ianuarie.
Informaţii oficiale de la INS.
Speranță temperată de...
Rata anuală a inflaţiei în luna decembrie 2025...
Dobânzi mai mici la credite: Ce indică ultimele date BNR...
Registrul fiduciilor, sub lupa...
Bucureștiul conduce topul...
Pariul fierbinte al investitorilor pentru 2026.
SALROM a depus un nou proiect...
Temu, amendată în Polonia.
Supremația Toyota continuă:...
Ministrul Energiei a venit cu detalii despre proiectul...
Cele 7 fonduri de pensii...