Bolojan, mesaj de ultimă oră despre tăieri și cheltuieli
Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...
Potrivit unui comunicat postat pe pagina de Facebook a instituției, ”o parte din aceste transporturi au fost oprite la intrarea în țară, pentru altele au fost întocmite sesizări penale și într-un alt caz a fost aplicată o amendă contravențională în valoare de 50.000 de lei”.
Se precizează, totodată, că ”transporturile verificate conțineau deșeuri textile, deșeuri din materiale plastice, anvelope uzate, deșeuri din sticlă, baterii uzate pe bază de plumb și acid sulfuric, cabluri, echipamente electrice și electronice casate, deșeuri de metale neferoase, deșeuri de aluminiu sau deșeuri de cupru. În patru cazuri, în care s-au constatat neconformități, echipele de control care au făcut verificările în punctele de frontieră nu au permis intrarea acestor transporturi pe teritoriul României.
În alte situații - trei depistate în Constanța și unul în Hunedoara - au fost întocmite sesizări penale, iar în alt caz, a fost aplicată o amendă contravențională în valoare de 50.000 de lei. Pentru toate acestea au fost dispuse măsuri cu termen de conformare, stabilite prin actul de control întocmit”, a declarat Marioara Artemis Gătej, comisar general al GNM.
Din verificările pe care GNM le derulează sistematic în cadrul planului național de control, respectiv operațiuni distincte nationale sau internationale, sub coordonarea Interpol sau Europol, s-a constatat că cele mai frecvente probleme în transferul deșeurilor constau în completarea greșită a datelor din actele ce însoțesc transporturile sau neconcordanța între ce este declarat a fi în încărcături și ce se află în realitate în acele încărcături sau lipsa unor facilitati reale de reciclare/valorificare la instalația de destinație”.
Citește și Imagini îngrozitoare de pe litoralul Mării Negre, înainte de 1 Mai
Controalele s-au efectuat:
- în punctele de trecere a frontierei, ca urmare a solicitării autorităților vamale, atunci când au existat suspiciuni de transferuri ilegale și pe baza protocoalelor și planurilor de acțiuni, încheiate cu Poliția de Frontieră și Direcția Generală a Vămilor;
- la amplasamentele de destinație ale deșeurilor din România, care pot fi: instalații de valorificare intermediară sau finală a deșeurilor; comercianți/brokeri, care nu intră în posesia fizică a deșeurilor, dar efectuează operațiuni de transfer și import deșeuri periculoase și nepericuloase;
- la amplasamentele de expediție ale deșeurilor periculoase și nepericuloase din România,
- la deținătorul de deșeuri, care poate fi generator sau colector, comerciant/broker;
- la transportatorul de deșeuri, pe durata transportului pe teritoriul aflat sub jurisdicția României.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...
Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...
Robert Redford, actorul și regizorul american care a...
Păpușile Labubu au devenit un...
Christian Tour, cea mai mare agenție de turism din...
Curtea Constituțională a României a emis Decizia nr....
Fermierii vor putea modifica...
Producția industrială din...
Tot mai mulți români nu își pot...
Bursa de Valori București...
Bruxelles-ul amână noul pachet...
Dolarul a coborât la cel mai...
Reguli mai stricte până în...
Bitcoin a crescut cu 4%...
ANAF a publicat informații...
România importă masiv și...
Fostul ministru PSD al Muncii...
Companiile europene și...
ANCPI a modificat tarifele serviciilor cadastrale și...
Dronele-interceptoare devin cea...