Tranzacție importantă pe piața imobilelor industriale

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Mobexpert și-a vândut depozitele logistice de pe A1
Mobexpert și-a vândut depozitele logistice de pe A1
Omul de afaceri Dan Şucu, proprietarul Mobexpert, a vândut într-o tranzacţie estimată la 10-20 mil. euro depozitele logistice de la km 23 de pe A1 Bucureşti-Piteşti către CTP, dezvoltator şi proprietar de centre industriale şi logistice de pe piaţa locală, notează ZF.

„Am încheiat o nouă tranzacţie cu CTP, am vândut depozitul Mob­ex­pert. Plecând de la pre­misa că va creşte zona de on­line, avem nevoie de de­po­zitare, dar având în vedere condiţiile de piaţă, vreau să fiu mai atent cu tot ce înseamnă înda­to­rare“, a declarat Şucu. Omul de afaceri nu a precizat valoarea tran­­zacţiei, însă a subliniat că „pro­du­sul nu era nou. Depozitele au fost con­struite în 2009, în 2016. Dar pentru noi este importantă o relaţie pe termen lung“.

Partea ”bună” a pandemiei. Cea mai bună perioadă pentru piața investițiilor imobiliare

Banii obţinuţi în urma tranzacţiei urmează a fi investiţi în Mob­expert, în condiţiile în care proprietarul se aşteaptă la o creşterii a ce­re­rii de mobilă şi decoraţiuni.

„Raţiunea este simplă, noi avem nevoie de spaţii de depozitare tot mai mari, preferăm să avem partneneri care investesc în această direcţie, iar noi să fim operatori, să rămânem chiriaşi. Este mult mai prudent pentru noi, mai ales în această perioadă cu o evoluţie sinusoidală. Acum vrem să avem mai mult cash pe care să îl folosim în dezvoltarea de noi locaţii“, a spus Dan Şucu.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Black Friday 2023. Foto: Pexels.com
Bani
ANAF / Foto: DCBUsiness
Agricultura. Foto: Pexels.com
Senatul Romaniei
Calcule. Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Energie nucleară
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Manager ded firmă / Foto: Freepik
Contor electric

4 motive să investești într-un apartament în București

Capitala României este unul dintre cele mai dinamice...

PNRR
Elvira Nabiullina, guvernatorul Băncii Centrale a Rusiei / Foto: kremlin.ru
Marco Rubio / Foto: Daniel Torok / Casa Albă
Keir Starmer, Emmanuel Macron și Fredrich Merz
Petarde
Microbuzul s-a ciocnit cu un autoturism
Banca Mondială

De ce bate pasul pe loc economia din Europa și Asia Centrală

Țările din Europa și Asia Centrală (ECA) trebuie să...

Steagurile Bulgariei și Uniunii Europeme

Investițiile străine directe cresc accelerat în Bulgaria

Investițiile străine directe (FDI) în Bulgaria au urcat...

Foto: Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Freepik.com
Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
ANAF
Factura. Freepik.com
freepik.com

pixel