"Bineînţeles că mă tem de o taxă, dar este absurd. Este absurd, ca dezbatere politică şi economică, să spui 'voi taxaţi GAFA, noi vă vom taxa vinul'. Este complet debil", a declarat ministrul la BFM TV/RMC.
"Taxăm GAFA pur şi simplu pentru că ele (companiile - n.r.) fac profituri enorme de milioane sau miliarde de euro sau dolari punând oameni de la noi să lucreze, şi nu există niciun motiv pentru care ele să nu plătească taxe", a adăugat Guillaume.
"Este a treia oară când preşedintele american ameninţă cu o taxă, a treia oară într-un an, şi vom vedea dacă o va face acum", a mai declarat Didier Guillaume.
Trump a făcut rost de bani pentru zidul cu Mexic. Cine i-a dat
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Eliminarea plafonării...
România ajunge să importe tot...
De la Turcia la Italia, tot mai multe bănci centrale...
Comisia Europeană a formulat,...
România continuă să importe...
Taxa pentru examenul de...
Cum vrea UE să întărească rolul...
Vânzările globale de...
Ministerul Finanțelor aduce...
Fără eliminarea risipei...
Ministerul Agriculturii a...
Curs valutar BNR, 6 februarie...
Autoritatea Naţională pentru...
Ministerul Finanțelor...
Veste bună de la BNR pentru românii care au credite...
"Prețul banilor nu este rata dobânzii", subliniază,...