Euro nu are cum să mai coboare sub 5 lei, transmite Mugur Isărescu
Cursul de schimb euro/leu nu...
"Eu cred că aici trebuie adăugat şi punctul de vedere al premierului, care astăzi a afirmat că există bani alocaţi pentru creşterea pensiilor. Şi o completare pe care eu îmi permit să o fac este următoarea: românii nu au de ce se îngrijora. În momentul în care PNL a ajuns la guvernare şi a fost instalat Guvernul Orban, noi am fost preocupaţi de bunăstare şi am luat o serie de măsuri care într-adevăr ţintesc acolo unde este nevoie, sprijină mediul de afaceri, atrage fonduri europene, astfel încât România să se dezvolte şi românii să aibă bunăstare. Sunt bani pentru majorarea pensiilor, nu văd de ce acest subiect trebuie să fie în permanenţă rostogolit, atâta timp cât în bugetul de stat, pe care noi l-am făcut cu nişte uriaşe presiuni financiare lăsate în braţe de guvernul precedent, am inclus bani pentru majorarea pensiilor", a declarat Raluca Turcan, miercuri, într-o conferinţă de presă, întrebată despre aplicarea Legii pensiilor.
Citește și Vechime în muncă. Atenție! Perioade ignorate la stabilirea pensiei
Anterior, la Palatul Victoria, premierul Ludovic Orban a reafirmat că banii pentru mărirea pensiilor au fost prevăzuţi în buget.
"Poziţia guvernului este exprimată de ministrul Finanţelor şi de mine. Noi am prevăzut în legea bugetului de stat şi în legea bugetului asigurărilor sociale de stat suma necesară pentru aplicarea legii pensiilor şi, ca atare, vom creşte pensiile", a declarat Orban.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Cursul de schimb euro/leu nu...
Ministerul Dezvoltării publică...
Curs valutar BNR, 14 noiembrie.
Nuclearelectrica a obţinut un profit net de 1,63...
Carrefour accelerează...
Opt din zece IMM-uri declară că...
ANAF anunţă controale de amploare în perioada următoare.
Peste 70% dintre angajaţii din...
Consiliul UE ia măsuri pentru a...
Joi, 13 noiembrie, leul a avut o evoluție mixtă în...
Carburanții continuă trendul de...
România înregistrează astăzi unul dintre cele mai...
Reintroducerea contribuției de...
Oil Terminal a încheiat primele...
Guvernul prelungește până în...
Kremlinul a aprobat vânzarea subsidiarei Citigroup din...