Turcia caută o ieșire după excluderea din programele de armament

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Turcia s-a confruntat cu o puternică depreciere a lirei turcești
Turcia s-a confruntat cu o puternică depreciere a lirei turcești
Ministerul apărării de la Ankara a comunicat sâmbătă că ambele părţi caută soluţii, după avertismentul Statelor Unite că este iminentă excluderea Turciei din programul avioanelor de luptă F-35, transmite DPA.

Secretarul apărării SUA, Patrick Shanahan, i-a scris joi omologului său turc, ministrul Hulusi Akar, o scrisoare în care prezintă măsurile planificate la Washington în următoarele şapte săptămâni, în caz că Turcia nu renunţă la achiziţionarea sistemului rusesc de rachete sol-aer S-400. Conţinutul documentului a fost dezvăluit vineri, iar printre altele oficialul american transmite părţii turce că "încă mai are opţiunea de a-şi schimba atitudinea".

Sâmbătă, ministerul turc al apărării a confirmat primirea scrisorii, despre care susţine, fără a se referi la proiectul F-35, că "acoperă probleme de apărare şi securitate între cele două ţări" şi "exprimă aşteptările privind găsirea unei soluţii la problemele existente, în cadrul parteneriatului strategic, şi menţinerea cooperării cuprinzătoare în domeniul securităţii, subliniind importanţa continuării negocierilor".

Turcia insistă să achiziţioneze din Rusia sistemul S-400, incompatibil cu dotarea NATO şi care, potrivit Statelor Unite, poate constitui o ameninţare pentru avioanele F-35. Chiar săptămâna trecută, preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a declarat că "nici nu se pune problema" retragerii din contractul cu Moscova.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Platforma de foraj Transocean Barents / Foto: OMV Petrom
ANAF / Foto: DCBusiness

Premierul Bolojan, numire cheie la conducerea ANAF

Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial. 

Joi, şedinţă de Guvern. Deciziile zilei la Palatul Victoria

Agenda ședinței Guvernului României de joi, 11 septembrie.

Angajat al Gazprom
Freepik.com
Birou gol / FOTO: Facebook

Încă o zi liberă pentru români. Document din Parlament

Veşti bune pentru românii care au copii de şcoală. 

Ajutor energie. Freepik.com
Mașină electrică / FOTO: Freepik
Roverul Perseverance și elicopterul său, pe planeta Marte
Contor electric
Euro și dolarul au ajuns aprape de paritate
Partidul AUR / Ilustrație: Oana Pavelescu
Contabila
Portul Constanța / Foto: kepass / Pixabay
Bursa de Valori Bucuresti / Foto: BVB

Musk riscă să piardă titlul de cel mai bogat om din lume

Elon Musk riscă să piardă titlul de cel mai bogat om din...

Președintele Nicușor Dan
Freepik.com
Freepik.com
Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness

Mail de la ANAF? S-ar putea să fie o înşelătorie

ANAF avertizează cu privire la mesaje false transmise în...

Este pokerul un joc ideal pentru antreprenori?

Iată o întrebare la care Sabrina Chevannes, fondatoare a...


pixel